Novostavba RD v Kyjově

Novostavba RD v Kyjově
Řešená stavba se nachází v lokalitě se samostatně stojícími rodinnými domy nebo dvojdomy. Zástavba je převážně původní, vilová z doby kolem roku 1930 a pozdější. Na sousedním pozemku na severní straně stojí bytový dům postavený ve funkcionalistickém stylu s plochou střechou.
Novostavba je navržena jako moderní dům jednoduchého tvaru, který je definovaný svým funkčním uspořádáním a orientací ke světovým stranám – otevírá se směrem do zahrady na jih až západ s výhledy do dálky.
Dům je navržený jako dřevostavba s difúzně otevřenou skladbou stěn a s provětrávanou fasádou. Fasádní plášť domu je tvořený cementotřískovými deskami v přírodním šedém odstínu, vnitřní fasáda domu orientovaná směrem do zahrady je tvořená dřevěným obkladem z modřínových prken kladených svisle.

Dispozice
Dům je dispozičně rozdělený na dvě části – hlavní část domu s obytným prostorem a zázemím pro čtyřčlennou rodinu a vedlejší část, kde se nachází pracovna / ateliér. Hlavní část domu má v půdorysu tvar protáhlého obdélníku a je svou delší stranou orientovaná rovnoběžně s hranicí pozemku na severní straně, vedlejší část má téměř tvar čtverce a je umístěna směrem k ulici. Obě části domu nejsou dispozičně propojené, je mezi nimi navržený průchod na zahradu, jsou ale spojeny konstrukčně a působí jako jeden celek.
Ve vstupní části se nachází kryté stání pro auto se skladem / dílnou, které je tvořeno předsazeným patrem domu. Vstup do hlavní části domu je umístěný v průchodu mezi oběma částmi domu.
V přízemí se přes předsíň spojenou s převýšenou halu prochází rovnou do obytného prostoru, za nímž se nachází ložnice se soukromou koupelnou. V patře mají své pokoje s malou koupelnou děti. V celém domě je kladený důraz na otevření a propojení jednotlivých prostor, což umožňuje minimum dveří a velké prosklení v obytném prostoru směrem na terasu s bazénem.
Původně svažitá zahrada je srovnaná do několika úrovní – vstupní úroveň, snížená část v úrovni obytného prostoru s terasou a poslední výškový předěl dorovnává částečně zapuštěný biobazén s hloubkou 2–2,5 m.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Koupelnová iluze
Jakub Podešva
01.02.24 11:36
Kyjov rulez
Jindřich Nový
01.02.24 06:59
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ČernáArchitektura