Mobilní útulna Aranka

Mobilní útulna Aranka
Spolupráce:Miroslav Bachura, Vojtěch Hasalík, Jaroslav Schwarz
Investor:Hideandseek s.r.o.
Realizace:10.2019


Někdy na jaře v roce 2016 mi zavolal kamarád Vladimír, který byl zrovna s rodinou v Austrálii a na Novem Zélandu, zda bych pro něj navrhl 3 malinké útulny v lese či na louce pro krátkodobé ubytování.
Hned mě to nadchlo, chvíli jsme (takto přes družice) diskutovali. Znám zélandské chatičky v horách, kde jsme s ženou cestovali a miluju je. Je to můj absolutní šálek kávy. Když jsem se zamyslel nad naší sešněrovanou legislativou, napadlo mě udělat útulny na kolech. Vyhnout se tak stavebním povolením a zůstat svobodný ve vztahu k místu. Koncept byl Vladimírem přijat a začalo útulnové dobrodružství, které trvá dodnes. Pro mě je tato spolupráce synergií, vážím si toho.

Nutno poznamenat, že jsme snílci, kteří krom snění také rádi realizují. To nám dává nekonečně mnoho překážek a zároveň radost z každé drobné vize, která je zhmotněna.

Rád bych tímto poděkoval Vladimírovi.
číst dále
První útulna pro společnost hideandseek dostala jméno až časem. Inspiroval jsem se všude, a pozoroval co mě zajímá. Jeden český archetyp mě ale zaujal zcela. Klasická cigánská nebo lesnická maringotka. Něco, co je v české krajině standard a je tedy její přirozenou součástí. Z toho jsem vyšel i když cesta mě pak už vedla trochu jinam. Pro mě je inspirace jen určitá esence nebo spíš kvalita. Někdy jde o formální věc, někdy ne. Jmenuje se Aranka. Má kočovnou duši a její vlasy jsou černé. Pochází z české krajiny. Některá okna volně odkazují na český barok, některá jsou triviální. Prostě okna. Když chce zůstat nedobytnou, sklopí všechny okenice a uzavře se vůči svému okolí. Většinou je ale velmi otevřená a nechává do sebe vtáhnout všechny barvy i krajiny ve kterých zrovna pobývá.
Je komfortně vybavena jak velkorysým prostorem, tak všemožnými úspornými a ekochytrými technologiemi. Je sebevědomá, pevně usazená, ale také ráda mění podvozky. Když chce, skočí na ponton a stane se hausbótem. Většinu času je ale spíš na kolečkách, anebo někdy jen tak na zemi. Dokáže být sama sobě ostrovem. Vydrží se sebou a svými čtyřmi nocležníky až čtyři dny bez jakéhokoli dalšího zdroje. To si pak zatopí v krbu a nabídne Ti saunu, venkovní sprchu a taky Ti nabije telefon, když budeš chtít být tady na louce ón-line. Aranka miluje ořechové dřevo. Jeho kresbu, barvu i vůni. Raduje se z toho, jen tak být. Však víš, znáš to.

Krajinou beze stopy. Jedná se o uzavřený, energeticky (téměř) nezávislý, ostrovní systém. Minimální a zároveň komfortní mobilní buňka pro 4 osoby na (minimálně) 4 dny. Je určena k celoročnímu pobytu. Primárně je určena na krátkodobé edukační pobyty s možností obsluhy správce, aniž by bylo potřeba rušit hosty. Jedná se o osobní zkušenost s omezenými zdroji. Odpovědné ekologické jednání a nakládání se zdroji nemusí vést k nekomfortním ústupkům, nižším nárokům na pohodlí a bezpečí. Buňka není závislá na žádném místě, ale je vhodné, když je na osluněném místě, neboť má na střeše solární panely pro výrobu elektřiny. Může být na vodě i na souši. Podvozek je výsuvný. Černou plechovou kabinu lze díky sklápěcím okenicím uzavřít-vznikne uzavřený kvádr s oblými rohy. Když se okenice otevřou, sluneční paprsky vyplní uvnitř každý prostor. Interiér je z ořechové dýhy na balzovém těle. Uvnitř je prostor maximálně praktický, úsporný a současně velkorysý. Prostor je rozdělen na dvě části – hlavní obytný prostor v přízemí, jehož součástí je jedno dvojlůžko, a druhý prostor v patře nad koupelnou a saunou, kde je druhé dvojlůžko. Součástí hlavního prostoru je odnímatelný jídelní stůl a kuchyňka s ledničkou. Za dveřmi je koupelna s umyvadlem, toaletou, sprchou a finskou saunou pro 2 osoby. Z horní postele je výstup na střechu střešními okny, kterými lze v noci pozorovat hvězdy. Prostěradla a povlečení jsou vyrobena ze lnu, jelikož je příjemnější a ekologičtější než bavlna. V prostoru je malá knihovnička s vybranými tituly pro dlouhé chvíle a úložný prostor pro věci. Veškeré technologie jsou očím skryty. Inspirací pro interiér je kajuta kapitána Nema či kupé orient expresu…

Velikost 6,8x2,5x4m, váha do 3,5t včetně vysouvacího podvozku. Světlá výška uvnitř je 2,7m. Nosná konstrukce je dřevěná z KVH profilů. Fasáda je plechová z hliníku. Izolace je foukaná PIR. Interiér je z ořechové dýhy na balzovém těle. Zdroj vytápění jsou krbová kamna o výkonu 4kW, která vytápí i saunu. Druhým zdrojem jsou karavanová plynová kamna(teplovzdušná), která zároveň ohřívají vodu. Vařič je plynový. Nádrž na pitnou vodu je 800L, nádrž na dešťovou vodu pro oplach toalety je 200L. Aranka 2.generace má součástí systému soustavu filtrů pro filtraci dešťové nebo jakékoli nepitné vody na vodu pitnou. Sprcha je vnitřní i venkovní. Solární panely na střeše s výkonem 30A předávají energii do bateriového uložiště o kapacitě 400Ah. Napětí je 12V. Monitorovací systém řídí PLC s internetovým/ mobilním rozhraním. V interiéru je na skrytý displej SCADA pro sledování vody, napětí a kapacity baterie, vlhkosti, CO2, teploty, počasí a režimu biodynamického světla. Toaleta je chemická karavanová s ekologickou chemií. Osvětlení je biodynamické s dvojí teplotou chromatičnosti. Teplota světla se mění v průběhu dne, dle lokality a ročního období. Reverzní ventilátor pro teplý a studený vzduch je na elektřinu.
Buňka je vybavena teplou i studenou vodou. Kosmetika a drogerie je používána ekologická. S odpadní vodou je možno zalévat nebo ji vsakovat. Okna jsou vybavena čidly pro kontrolu otevírání.
Martin Kožnar
8 komentářů
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Perfektní!
Alroka
19.11.20 06:42
Napadite
Aranka Korvasova
19.11.20 09:45
Non plus ultra
19.11.20 01:19
Zajímavé.
Josef Brofský
19.11.20 05:16
Úžasné
Alena
30.11.20 06:24
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Martin Kožnar