Byt Bubeneč

Byt Bubeneč
Spolupráce:Miroslav Bachura, Lenka Burdová (nábytek, světla)
Projekt:2013-14
Realizace:2014
Užitná plocha:64 m2


Fotografie: Antonín Matějovský
Přátelé-klienti koupili malý podkrovní byt po rekonstrukci v Praze Bubenči. Vše bylo "téměř" v pořádku, až na to, že byt neměl Duši a byl pro tříčlennou rodinu se psem dispozičně nevyhovující. Rozhodli jsme se na interiér bytu podívat "novým okem" jak dispozičně, tak materiálově.
Požadavek na vytvoření druhé koupelny, oddělené ložnice, hodně úložných prostor a druhý "pokoj" navíc, zcela předurčil limity uvažování.
Chtěli jsme vytvořit světlý a vzdušný prostor, a tak jsme vážili každý centimetr. Všechny prostory jsme otevřeli do střechy. Vytvořili jsme samostatnou ložnici, dvě koupelny a vestavěné skříně různých hloubek, které vynášejí spací patro nad kuchyní. Hlavním materiálem jsme zvolili probarvenou MDF v šedomodré barvě s viditelnou strukturou vláken, jejíž odstíny se mění během dne dle chromatičnosti světla. Denní světlo probarvuje materiál do studených modrošedých tónů, večerní teplejší světlo ji posouvá až k fialovým valérům. Zajímavostí MDF (včetně probarvené) je to, že je barevně homogenní v celém řezu, takže nemá rub ani líc a je možno ji frézovat. Díky orientaci bytu na západ, jsou některé partie stinné a tak jsme je udělali v bílé homogenní barvě totožné s odstínem bílé malby. Dalším z témat byly dveře. Tento modernistický dům má velmi pěkné detaily mimo jiné i ve společných prostorách domu a kliky do originálních bytů jsou jedněmi z nich. Obešli jsme sousedy a odkoupily dvě kliky, zaměřili jsme si dobové dveře a udělali repliky. Šlo o to pozvat sem něco z toho starého příběhu domu a zároveň nechat vedle toho zaznít to nové. Dubová kvalitní podlaha a retro nábytky zpívají stejnou píseň. Časem se při zařizování ukázalo, že interiéru sluší akcenty jasných barev. Radostná práce.

PS: po letech se ukázalo, že když se u milované MDF, která je vystavena vlhkému prostředí, odře hrana, tak napučí a degraduje. Tyto drobné partie bylo nutné nakonec vyměnit za bílý laminát). Tam kde je sucho, je vše ok.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Martin Kožnar