Kaple Smíření

Poutníků po Via Carolina na dálnici D5

Kaple Smíření
Adresa: Dálnice D5, Šlovice, Česká republika
Investor:Via Carolina o.s.
Realizace:2006-07
Náklady:6 500 000 CZK


zpět na článek
16 komentářů
... Pro Boha!...
šakal
| 19.09.20 11:31
.... Takováhle degradace! To snad musí dělat nějaká skupina militantních ateistů, kteří se baví tím, jak věřící i bezvěrce tímhle zdánlivě "nenapadnutelným" způsobem popudili.
vyčpělý brutáč
Karel Matocha
| 20.09.20 10:50
Asi zbylo pár panelů z jiné stavby a pan architekt vytvořil další už hodně vyčpělý brutáč.
Jestli pak tam někdo chodí umývat ty výkladce?
...
lasifa
| 20.09.20 10:05
Interiér mohl být nápaditější (ladění do modra je nešťastná věc), ale zvenku ta stavba vypadá příjemně - zblízka je to kaple, z dálky boží muka. Těším se, až se tam někdy objevím.
Visící kříž
Vích
| 20.09.20 02:10
Kaple působí díky své průvětrnosti poměrně bezútěšně. Kříž ještě uzemní na sokl, nebo zůstane viset?
tranformátorovna a nebo stanice katodické ochrany
Václav Kotal
| 20.09.20 03:15
Tak Jan Blažej Santini-Aichel ani oba Dietzenhoferové to tedy nejsou.
Škoda.
Zvenku ta budka určitě příjemně nevypadá, spíše vypadá jako tranformátorovna a nebo stanice katodické ochrany.
Vždy jsem si myslel, že stavba svým vzhledem by aspoň trochu měla odpovídat svému účelu. Lidé by si neměli plést školu s vepřínem a muzeum s fabrikou.
kaple
betonář
| 21.09.20 08:12
Přesně jak píše kolega Vích, mám - li kapli charakterizovat jedním slovem, napadá mě bezútěšnost. Ne že by mí bůhvíjak vadil beton, zvlášť tady u dálnice, ale očekával bych alespoň nějakou intimitu.. Hlavně vnitříní prostor mě opravdu zklamal, nemůžu se zbavit dojmu zastrčené vlakové zastávky. Průhled na dálnici mě taky neoslovuje, pokud by kaple rámovala výhled do krajiny, ideálně celoplošným zasklením, to by byla jiná..
nepopouzí
ěj
| 21.09.20 10:25
mě jako věřícího ta kaple nepopouzí (snad proto, že jsem protestant?), jen ten zavěšený nerezový kříž mi přijde nějak male obtloustlý, s celkem nekompatibilní
Od osvícení k Dantemu
silně věřící
| 13.10.20 02:10
jako silně věřící si myslím, že vše je jen úradkem božím. Autor vše pochopil a ukazuje prostému hříšníkovi, že existuje i peklo. Nebo aspoň předpeklí.
Boží muka?
Robert
| 13.10.20 03:17
Zevnitř boží muka, zvenčí lidská muka. Nedivil bych se, kdyby to naši potomci za 200 let považovali za zbytek strážní věže komunistické Pohraniční stráže.
boží muka
takyarchitekt
| 14.10.20 01:28
Lasifa zde vidí boží muka. Ja zase muka milovníka všeho hezkého.
Santini-Aichel a Dietzenhoferové
Dr.Lusciniol
| 16.10.20 03:56
Jestli nyni, prestoze nespocet vysokych skol kazdy rok chrli na ulici tisice novopecenych „Mistru architektury“, ocekavate nejakeho dnesniho Jana Blažeje Santini-Aichela nebo Dietzenhofery, tak mnoho stesti. Ja bych byl vdecen treba i za dnesniho Plecnika, ci Gocara. V dobe baroka zvladl slusnou kaplicku i mnohy mistr zednik. Ale dnes je jina doba, jak stale slysim od svych synu, z nichz nejmladsi je take architekt.

nesmiřitelnost
Raval
| 26.10.20 05:49
Proč jsou všichni tak nesmiřitelní? Viděli jste to přímo na místě? Myslím, že kdyby k tomu byly snímky s perfektně upraveným okolím, včetně posekaného a ne zapleveleného trávníku, v jasném slunci, tak byste to posuzovali jinak. A nehledejte vhodného autora někde v historii, architekturu sice navrhuje konkrétní architekt, ale přesně odráží stav a pocity společnosti. Tak se tam zastavte, půjčte si klíč a pak hodnoťte. Panu architektu Soukupovi děkuji a gratuluji.
jako by zbylo z paneláku ze 70.let
šárka
| 26.10.20 10:39
Jsem sice jen ženská od plotny, ale mně přijde jako hodně smutný názor, že vnímání a posuzování stavby/kaple(!) by snad měla pomoct posekaná tráva.
Znám kaple uprostřed dvoumetrových kopřiv, před kterými se vám zastaví a rozbuší srdce.
Tohle není prodej bytu, kde se naaranžuje "šťastné bydlení", aby se snáze našel kupec. Architektura by měla působit "an sich", pochopitelně ideálně, když zapadne do kontextu. Zde je kontext jasný: hnusné a bezútěšné okolí. Ta kaple tam tedy padne dokonale, je stejně hnusná a bezútěšná, ale že by proto byla hodna obdivu?
Ale kdo (ptám se) si konkrétně do tohoto prostoru dojde pro ... pro co vlastně?
Proč a pro koho se staví kaple z betonových panelů u dálnice? Navíc v našem zvlčile ateistickém prostředí? Má to být novodobá variace na boží muka v krajině, kde se poutník zastavil, aby se za klekání poklonil Bohu, jsa od kostela přespříliš vzdálen? Nevím, co by božím mukám bylo vzdálenější než toto...
Zkusím citovat ze článku: "„Prosím, pohlížejte na stavbu ... jako na zastávku, útočiště na cestě, vstup do vnitřního světa pro každého, kdo se ptá po smyslu života. ... jako na stavbu na cestě. Proto snad tvar brány, kterou by měl člověk projít k poznání Boha, světa a jeho darů. "
Tvl. ... jako fakt toto???
Viděli jste to přímo na místě?
Dr,Lusciniol
| 27.10.20 10:00
Ne, nevidel. Ale take jsem dosud nevidel „přímo na místě“ treba Santiniho „Zelenou horu“ u Zdaru/Sazavou a presto jsem naprosto presvedcen, ze az toto moje opomenuti napravim a osobne navstivim obe tato mista, tak muj nynejsi nazor, ze tento paskvil je ze zcela jineho sveta nez Santiniho dilo, se ale vubec nezmeni. Ac obe dosud mnou nenavstiveny, jedno misto hybe mym srdcem a druhe mym zaludkem.
A vitejte zpet pani Sarko. Vas zdravy selsky rozum (primo od plotny) vzdy obdivuji. Jaky to rozdil, od casto preskoleneho ale nevyzraleho nazoru nekdy i uredne potvrzenych „odborniku“.
Nesmiřitelní
Vích
| 27.10.20 10:19
Těžko se smířit s kapli smíření, která je sama ukázkově nesmířená. Ten problém není na našem přijímači, ale na zdroji signálu. V rámci bolesti a traumatu se předepisuj tzv. 3T, teplo, ticho, tekutiny. Někdy i tma. Na zklidnění. Kdyby byla kaple masivní odhlučněné, teple lidské místo s pítkem a milým dotekem na klice a lavici, asi bychom teď diskuzi vedli jinak. Drsnost modernismu moc jako obklad na bolest a vykořenění nefunguje. Ani na slunci a pažitu. Je to jak s tím heslem alkoholika, čím jsi se pokazil, tím se i naprav. Hrubost hrubostí nevyléčíte.
Věc pohledu
Vojtěch Šrut
| 29.10.20 10:12
Já myslím, že pán, co psal komentář "Od osvícení k Dantemu", silně věřící, na to kápnul. Tohle dává smysl, ta kaple je výtahová šachta do pekla. Pak je to účinek stavby neobyčejně silný. Bez ironie.
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

Více staveb od ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA s.r.o.