Kanceláře soudního dvora v Benátkách

Tribunale di Sorveglianza di Venezia

Kanceláře soudního dvora v Benátkách
Stavbu navrhlo architektonické studio C+S Architects. S tímto návrhem na kanceláře soudního dvora vyhráli v roce 2002 mezinárodní soutěž. Realizace proběhla v letech 2002-12. K otevření tedy došlo v roce 2012. Projekt je umístěn v budovách bývalé továrny na tabák Tabacchi pocházející z 19. století.  Stavba dostala Zvláštní cenu v soutěži Zlatá medaile za italskou architekturu 2012.
Budova se nachází u náměstí Piazzala Roma v Benátkách a je prostředníkem mezi automobilovou dopravou a pěší zónou. Stojí také na druhé straně mostu navrženého architektem Santiagem Calatravou.
Objekt tvoří pětipodlažní prostor, který slouží jako “městský vchod”. Vzniklé přízemí je přes den veřejný prostor, obchodní pasáž a také přístup do vyšších pater pomocí výtahů či schodiště, kde se nachází kanceláře soudního dvora.
Budova má jednoduchý archetypální tvar, který vyplývá z typologie benátského průmyslového stavitelství. Justiční dům s velkou střechou má zvát obyvatele dovnitř. Schodiště je lineární a bylo navrženo paralelně s výškou směrem k parkovací budově San Marco, kterou architekti navrhli jako průčelí s perforovanými okénky. Tato stěna má tloušťku 1,5m a jsou v ní umístěny veškeré elektrické a větrací rozvody budovy.
Jako materiál byl zde použit na fasádu a střechu předoxidovaný typ mědi TECU. Měď je v Benátkách hojně používaný materiál. Nachází se nejen na budovách sakrálních, ale také světských.
Barbora Kyjovská
0 komentářů
přidat komentář