Parkovací dům Piazzale Roma

Autorimessa municipale - Garage I.N.A.

Parkovací dům Piazzale Roma
Adresa: Piazzale Roma, Santa Croce 496, Benátky, Itálie
Projekt:1931
Realizace:1933-34


Jelikož jsou Benátky na ostrově (ostrovech) a přijíždí sem čím dál víc lidí, doprava je jednou z nejdůležitějších věcí. Každý se sem musí nějak dostat a také někde zaparkovat, pokud zrovna nepřijede městskou hromadnou dopravou.
Nad tímto přemýšleli už v roce 1933, kdy Eugenio Miozzi navrhl parkovací dům při příjezdu do města na náměstí Piazzale Roma na konci Mostu svobody, který byl navržen ve stejné době také inženýrem Miozzim.
Konstrukce parkovacího domu je tvořena ze železobetonu a výrazným prvkem je zde spirálová rampa, kterou vozidla překonávají šest pater. Budova má systém cirkulace horkého vzduchu, kterým je možné vytápět první tři podlaží.
Byl postaven na dvě etapy. Konstruován byl pro 1700 vozidel a až do padesátých let byl největším zastřešeným parkovištěm v Evropě. V roce 1998 byl parkovací dům rekonstruován a kapacita byla navýšena na 2284 parkovacích míst.
Parkovací dům má strategickou polohu, jednak je nejblíž centru (co se týče parkování) a hlavně je na Piazzale Roma celý dopravní uzel. Zde se mění autobusy, tramvaje, turistické autobusy a taxíky za lodní dopravu.
Dnes je zde možnost zaparkovat 24 hodin denně, každý den v roce. Je vhodné si parkovací místo nejprve předem on-line zarezervovat.
Michaela Mžiková
0 komentářů
přidat komentář