Kancelář nouzového volání 112 pro autonomní společenství Extremadura

Centro de Urgencias y Emergencias 112, Junta de Extremadura

Kancelář nouzového volání 112 pro autonomní společenství Extremadura
Spolupráce:Carlos Olivera, Fernando García, Nacho Jiménez, Aurora Fernández, Juan Yruela, João Durão

Adresa: Calle Trébol, Merida, Španělsko
Realizace:2010
Užitná plocha:2226 m2


Projekt se snaží v každém aspektu pozorně naslouchat místu a jeho limitům. Z lokálního hlediska jde o topografii, vymezení hranic a složení půdy. Z městského pohledu jsou to přilehlé pulzující komunikace i vzdálený obzor s výhledem na akvadukt San Lázaro, který připomíná dávnou historii. Periferie je tak současně ovlivňována řadou protichůdných aspektů. Na jedné straně neřízená dynamika a zároveň potřeba trvalých jistot. U staveb tohoto druhu je nejdůležitější klid na soustředěnou práci, neboť tu během okamžiku může jít o lidské životy.
Hlavním cílem autorské dvojice bylo nashromáždit tuto nestálou atmosféru a alchymistickým způsobem ji zhmotnit do projektu. Výsledný objekt, který působí jako betonový blesk vycházející ze země. Zalamovaná střecha umě využívá svažitý pozemek. Je spíše krajinou než budovou. Zvolna vyrůstá z terénu a nesnaží se soupeřit s okolím. Ve spodní části se nachází garážová stání pro sanitky, sklady, šatny záchranářů, odpočinková místnost a centrální koordinační místnost se světlou výškou přes dvě podlaží. Horní část pak tvoří místnosti na krizová jednání a kanceláře.
Architekti pracují s řadou vnitřních průhledů, přináší světlo do interiéru netradičními způsoby ve více výškových úrovních. Ve výsledku se však jedná o uzavřený betonový ostrov obehnaný děrovaným plechem, kde budou záchranáři izolováni od okolního dění, aby se mohli plně soustředit na své důležité poslaní.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Daniel Jiménez + Jaime Olivera arquitectos