Interiér showroomu U1

Interiér showroomu U1
Adresa: Na Valentince 4, Smíchov, Praha, Česká republika
Investor:U1 Interiors and Lightning
Realizace:2017
Náklady:65 000 Euro


Původem brněnská firma na výrobu nábytku a dodávky interiérů a svítidel U1 se před časem rozhodla, že expanduje se svými produkty do pražského prostředí. Společnost byla postavena před dva zásadní úkoly. Najít správnou lokaci s objektem a definovat novou tvář showroomu, čímž na sebe v počátcích upoutají pozornost a zároveň představí firmu za pomocí nového showroomu v nejlepším světle a potenciálu. Na druhý úkol přizvalo vedení firmy zavedené profesionály ze studia VRTIŠKA • ŽÁK.
Showroom U1 najdete na pražském Smíchově v administrativní budově Five by Skanska, hned vedle smíchovského pivovaru.
Zadání pro architekty bylo jasné – definovat pozici U1 v cizím prostředí, vymezit firmu od konkurence a výrazně ji zviditelnit. Vše za pomocí jejich designu a interiéru. „Když nás firma U1 oslovila, abychom pro ně navrhli showroom, bylo nám od počátku jasné, že chceme zachovat industriální charakter, a naopak ho naším designem podtrhnout a dát ho do nečekaných souvislostí“, vyjadřuje se k začátkům Vladimír Žák, druhý z dvojice autorů. Celek je navržen jako výsostně jednoduché a efektivní řešení, navazující na kvality objektu a obohacující ho dominantou, jejímž účelem je výrazná visibilita firmy a propagace jejich realizačních schopností. Stěny jsou ponechány v režném zdivu a pohledových betonech. Autoři nechtěli konstrukci budovy nijak zakrývat. Důvod je jasný, fascinace krásou surových materiálů, které v kontextu prostředí vyniknou a v neposlední řadě také ekonomická úspora. Autoři se proto rozhodli pro netradiční řešení v podobě zdvojené plechové podlahy. Desky této podlahy slouží jako podklad pro finální krytiny, ale v případě showroomu U1 padlo rozhodnutí, že budou desky použity jako finální.
Středobodem showroomu je organická dýhovaná stěna. Ta v sobě skrývá sociální zázemí, sklady, serverovnu a dvě zasedačky. Právě zmíněná stěna je skutečným klenotem interiéru. Organické půdorysné řešení eliminuje ostré rohy a přirozeně se doplňuje s okolním prostorem. Je tvořena jednotlivými lamelami, které v horizontální kombinaci tvoří různě tónované pásy, odstupňované od nejsvětlejších odstínů dřeva až po ty nejtmavší. V místech prostupů stěnou je pak jakoby „vyhrnuta“ směrem vzhůru a otvírají se pak její útroby k návštěvníkům. V těchto místech designéři umístili velkou a malou jednací místnost, která je, narozdíl od té velké, otevřená a může sloužit k méně formálním schůzkám. Na druhé straně je pak dýha „vyhrnuta“ v místech šatny a vstupu k WC. V interiérech je pak vedle kancelářského nábytku ukázán také nábytek čalouněný. Vše je doplněno o světla z divize U1 Lighting, která jsou důmyslně rozmístěna po showroomu tak, aby ho elegantně doplňovala a nekonkurovala dalším produktům.

„Velice neotřelé řešení pak studio VRTIŠKA • ŽÁK zvolilo při práci se světly. Jejich kreativita ukazuje, jak lze se světly pracovat a musím říci, že předčilo i naši představivost“, komentuje přístup autorů Jiří Vévoda, výkonný ředitel U1 Lighting. Příjemným oživením je otevřená kuchyňka ve formě velkého ostrůvku, kde je možné posedět u kávy, či se jinak občerstvit. „Nechtěli jsme nic schovávat, a naopak být v interiéru maximálně transparentní“ doplňuje k otevřené kuchyňce Žák. Showroom U1 byl otevřen na sklonku roku 2017.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od VRTIŠKA • ŽÁK