Hotel Clara Futura

rekonstrukce arcibiskupského zámku a zahrad

Hotel Clara Futura
Adresa: 5. května 1, Dolní Břežany, Česká republika
Investor:Arcibiskupství pražské
Projekt:12/2014 - 9/2016
Realizace:11/2016 - 9/2018


Interiér: Bára Škorpilová / Mimolimit s.r.o.
Projektant: Aleš Marek / AED project a.s.
Hlavní dodavatel: Starkon a.s.

Ocenění:
vítěz v kategorii hotelové projekty Best of Realty 2018
nominace na titul Stavba roku 2019
cena za nejlepší rekonstrukci památkového objektu Stavba roku středočeského kraje 2019
vítěz v kategorii hotely Amazing Places 2019
vítěz v kategorii cena novinářů Interiér roku 2018
Pozitivní napětí mezi starým a novým, mezi poselstvím předků a naším soudobým přínosem. Výzva oživit historické prostory, vrátit jim původní hodnotu a obohatit je o prvky moderní soudobé architektury. Znovu vytvoření odkazu původních zahrad a parku.
Hotel Clara Futura je umístěn do historické budovy arcibiskupského zámku, stojícího v zámeckém parku. Původní měšťanská tvrz z počátku 14. století, zásadně přestavěná v renesanční době, doznala později dalších úprav raně barokní éry.
V budově zámeckého objektu jsou umístěny všechny funkce hotelu. Unikátní prostor bývalého nádvoří zámku byl zastřešen vloženou skleněnou subtilní "stanovou" střechou, umístěnou nad úroveň korunní římsy. Toto řešení umožnilo využít unikátní prostor nádvoří jako hotelové lobby s recepcí, lobby barem, společenským prostorem, navazujícím na restauraci hotelu. Restaurace má kapacitu 80 míst a díky interiérovému návrhu nabízí menší či větší prostory s různým charakterem prostředí. Je přímo propojena terasou se zahrádkou s obnoveným zámeckým parkem. Obnovené otevřené ochozy kolem atria hotelu jsou hlavní přístupové komunikace k pokojům. Nový skleněný panoramatický výtah, vložený do atria propojuje jednotlivé úrovně a nenarušuje stávající historické konstrukce zámku.
Celkem disponuje hotel 40ti pokoji různého standardu. Nejvýznamnější pokoje jsou svatební apartmán s obnovenými nástěnnými malbami původní zámecké kaple. Dále pak arcibiskupský apartmán a salónek s původním malovaným stropem.
Nová zahrada je dělena na dvě části. Menší meditativní zahrada se stupňovitými ochozy pro sezení je umístěna v sevřeném prostoru parku. Forma hlavní zahrady potvrzuje hlavní osu zámku. Je přirozeně spojena s velkou zámeckou oborou.
Šafer Hájek architekti
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
1*
31.01.20 08:16
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Šafer Hájek Architekti