Grounds Coffee Hub

Grounds Coffee Hub
Spolupráce:Kateřina Baťková, Josef Řehák, Kateřina Čenovská
Adresa: Šaldova 419/16, Karlín, Praha, Česká republika
Investor:Rusty Nails Coffee Roasters
Realizace:12.2020
Užitná plocha:120 m2


Kavárna GROUNDS, kterou navrhlo české studio KOGAA, je centrem kávy v dynamicky se rozvíjející oblasti pražského Karlína. Je ukryta ve dvoře živé administrativní a obytné ulice a slouží jako sousedská kavárna, kde se podává káva přímo z vlastní pražírny. Abychom snížili náklady, ale také se sami dozvěděli, jak souvisí architektura a prostor s výrobními procesy, byla celá stavba vyrobena svépomocí společně s místní kavárenskou komunitou, která ji provozuje.
Díky horním světlíkům může do dvoupodlažního prostoru pronikat denní světlo do různých částí, které jsou integrovány do centrální jednotky. Zbývající vstupní prostory jsou věnovány přípravě domácí kávy: od skladování surových zrn až po procesy pražení, čištění a balení. Vestavěný prostor je určen k testování kávy a slouží také jako showroom profesionálních baristických strojů, kde probíhají vzdělávací workshopy a soutěže. Čelní strana vestavěného objektu obrácená ke vchodu slouží jako kavárna a prodej kávy koncovým zákazníkům. Na boku se nachází oranžově natřené zavěšené kovové schodiště, které vede do horního pracovního prostoru obklopeného organicky tvarovanou vlnitou stěnou z plastu.
Organicky navržený půdorys umožnil vytvořit zákoutí, kde jsou umístěny květináče s různými rostlinami, které slouží k přírodnímu čištění vzduchu, pohlcují prach a pomáhají udržovat správnou vlhkost potřebnou pro výrobu kávy.
Interiér byl z 80% postaven ze stavebního odpadu z již dříve demontovaného projektu, čímž se naplnil architektův cíl omezit problémy spojené se stavebním odpadem v zemi. Zavěšená světla tvoří obnovené a nově natřené průmyslové lampy ze zrušené zbrojovky, zatímco kavárenské stolky jsou přímo na místě ručně vyráběné betonové prvky, stejně jako dřevěná lavice probíhající podél zdi a police se zbožím. Bar je obložen neošetřeným vlnitým plechem a kovový barový pult byl vyroben přesně na zakázku, aby se na něj vešly všechny stroje potřebné k přípravě kávy.
Projekt je nápadem výrobce kávy Rene Kraloviče z pražírenské společnosti Rusty Nails, která stojí za různými úspěšnými pohostinskými projekty v České republice. Hlavní myšlenkou zde bylo rozšířit koncept pražírny mezi veřejnost a zároveň vytvořit platformou pro baristy a kávové odborníky, kteří budou součástí komunity a zároveň se tu vzdělávat.
KOGAA
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
malý hipsterský eden
12.02.21 09:09
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od KOGAA studio