AIR SQUARE

AIR SQUARE
Projekční tým:Tomáš Kozelský, Alexandra Georgescu, Viktor Odstrčilík, Kateřina Baťková, Marcello Coldani, Maria Fonseca, Oleksandr Voropai
Projekt:2019-22
Realizace:2022
Zastavěná plocha:196 m2
Obestavěný prostor:1176 m3


Výrobce: Kubíček Visionair
Fotografie:
Josema Cutillas, Javier Antón, Marcia Davis, KUBÍČEK.STUDIO, Mangoshake
Grafický design a branding: Veronika Fullerová
AIR SQUARE je mobilní veřejné prostranství, které aktivuje nedostatečně využívané městské prostory tím, že jim dává smysl a přináší do nich život. Projekt reaguje na potřebu zmírnit problémy spojené se změnou klimatu tím, že řeší nadměrné exponování tepelných ostrovů a nedostatku zelených a živých veřejných prostranství v našich městech. Horní prstenec je navržen jako velký stínicí systém, který ochlazuje a poskytuje útočiště před sluncem a horkem. V noci naopak poskytuje osvětlení tmavých a méně bezpečných městských zákoutí.

Jedná se o instalaci, která zlepšuje kvalitu městského prostředí a přispívá k budování rezistentní modrozelené infrastruktury města, což následně zvyšuje kvalitu životního prostředí, zdraví, biologickou rozmanitost a zvyšuje také hodnotu okolních pozemků. V neposlední řadě zvyšuje povědomí o adaptaci na klimatickou změnu, což usnadňuje a urychluje realizaci jinak dlouhotrvajících adaptačních opatření na změnu klimatu, jako jsou změny v územním rozvoji, infrastruktuře, výstavbě, službách, veřejném prostoru a bezpečnosti obyvatel.

INKLUZE: Air Square bylo vytvořeno pro rozmanitost a rovnost, zajišťuje bezbariérový přístup a průchodnost v rámci toku města.

MODULARITA, TRVALOST, UDRŽITELNOST: Instalace je vyrobena z CNC řezaných desek s minimálním množstvím odpadu z výřezů. Konstrukce základu je navržena jako modulární systém složený ze svislých stojnic a vodorovných lavic. Komponenty jsou k sobě připevněny šrouby a vytvářejí kruhovou nosnou konstrukci zajišťující stabilitu celého objektu.

PŘIZPŮSOBIVOST: Polohovatelné lavice umožňují vícero využití jako prostor pro pořádání veřejných akcí například trhy, koncert či přednášky, nebo jako univerzální městský mobiliář s posezením, osvětlením a zastíněním v jednom. AIR SQUARE vytváří prostor, který zvyšuje kvalitu života v našich městech a zajišťuje plnohodnotnější způsoby společného života.

Materiály
Instalace se skládá ze dvou dílčích částí: dřevěného konstrukce a nafukovacího prstence v horní části, který měří celkem 14 m v průměru a 6 m na výšku. Jednotlivé komponenty jsou vyrobeny a nachystány tak, aby byly jednoduše zabaleny a připraveny k použití spolu s většinou hardwaru a montážními pokyny, které usnadňují proces stavby.

Základ je vyroben z překližkových desek řezaných na CNC stoji a je navržen jako modulární systém složený vždy z jednoho vertikálního prvku stojné nohy a jednoho horizontálního ramene. Tyto dva prvky se vzájemně propojují a vytvářejí kruhovou nosnou kostru, která zajišťuje stabilitu celé konstrukce. Kruhový tvar byl zvolen pro svou vnitřní schopnost regulovat v sobě protichůdné síly, a je proto ze všech základních geometrických tvarů nejstabilnější. Dynamika souvislého kruhu snese jakékoli zatížení, a proto potřebuje ke zpevnění pouze jednu protisílu, která je zajištěna prostřednictvím kříže z textilního pásu.

Základna také slouží jako ukotvení mezi horním prstencem a zemí, a to prostřednictvím upevňovacího systému, který ji umožňuje uchycení při větrných poryvech.

Horní prstenec je navržen jako stínicí systém pro veřejná prostranství. V reakci na globální problém nadměrného přehřívání měst vytváří prstenec velkou plochu, která slouží jako úkryt před sluncem a ochlazuje tyto městské oblasti. Otevřený stínicí prvek se vyhýbá problémům spojeným s existencí střechy (jako jsou akumulace tepla nebo konstrukční problémy), a vytváří velkou plochu k zastínění. Pro prstenec byl použit lehký materiál, který lze snadno postavit i složit, je lehký i odolný vůči silným povětrnostním podmínkám. Kruhový tvar umožňuje větší dosah stínění ve srovnání s rovnou stěnou, takže se jedná o prostor chráněný před sluncem.

Během večerních hodin funguje bílý prstenec jako světelný difuzér pro nedostatečně osvětlená městská zákoutí. To vytváří pocit péče a sounáležitosti s prostorem, což vede ke zvýšení bezpečnosti v dané lokalitě.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od KOGAA studio