Investor:Městský úřad v Týništi nad Orlicí
Realizace:09/1994 - 08/1996
Obestavěný prostor:13655 m3
Náklady:39 000 000 CZK


zpět na článek
8 komentářů
pěkné,
Vích
| 27.09.08 08:33
ad sumarizace, této stylové vymknutosti se v bigbítu říká crossover. Svojí synkopičností to možná připomíná i klezmer.
Geriatrické centrum ?
Dr. Lusciniol
| 28.09.08 11:37
Ono se to tak skutecne jmenuje?!? Ja jsem se zde nekde jinde primotal s take asi nevhodnym nazvem (cekarna na smrt) vyjadrujicim nejen moje pozastaveni nad tim, ze tolik starych lidi nema s kym skonat, ale i mozna moji nechut starnout. Lec, to uz snad radeji ty domovy duchodcu, ci i je predchazejici starobince.
Je to podstatné jak se to jmenuje?
Jan Línek
| 30.09.08 07:30
Podstatné je ,že to existuje,neboť není každému dopřáno skonat na svém ranči jako Paul Newman,dej mu pán Bůh klidné odpočinutí.Těch kteří potřebují toto zařízení je stále více,společnost rychle stárne-zda to bude čekárna na smrt nebo místo klidného dožití záleží na způsobu zacházení se starým člověkem,který nesmí ztratit individuální svobodu a podlehnout kolektivnímu drilu v těchto objektech zatím panujícímu.Již před více jak 30 lety jsem vykonal exkurs do Skandinavie a ujišťuji Vás,že staří lidé tam ještě spokojeně žili.
Ano,je.
Dr. Lusciniol
| 01.10.08 01:34
Myslim si, ze je. Spravne pojmenovani veci se ocekava. Kdyz bych pred lety kamaradovi rekl, ze je "gay" tak by to vzal, ze ho mam za (az ponekud bezstarostne) veseleho. Dnes by mi asi dal facku. Podobne je tomu dnes i s "Romy", "Afroamericany" a podobne.
Cast sveho detstvi jsem stravil v "Detskem domove se zvysenou vychovnou peci". Takovy nazev vypovidal o tom miste i o tehdy mne samem. Vratil jsem se tam poprve letos, po pul stoleti a to zarizeni jiz tam neni (misto samo stale stoji ale bylo navraceno cirkvi, starat se tam o mnohem zaslouzenejsi pripady, nez jsme tehdy byli my). Takze nevim, jak by se to jmenovalo dnes. Snad "Teenagerske centrum"?
Jako si vazim prace treba Matky Terezy a dnes jeji kongregace, tak pane architekte si vazim i Vasi prace, ktere je bohuzel take stale vice potreba. Jen trochu sobecky doufam, ze ja sam skoncim take na mem ranci a ne v jednom takovem zarizeni, byt i by bylo postaveno Vama.
názov
stano
| 01.10.08 09:11
Tiež si myslím, že by sa veci mali pomenovávať pravým menom. Inak to ľudí môže zbytočne miasť. Tu si tiež nie som celkom istý. Keďže geriatria je odborný výraz z medicíny, tak som si pod pojmom "geriatrické centrum" logicky predstavoval zdravotnícke zariadenie špecializované na liečenie chorôb ľudí v pokročilom veku. V texte žiaľ niet zmienky o tom, akému účelu stavba slúži, takže ozaj neviem. Je to domov dôchodcov - po novom senior haus, nemocnica alebo hospic? Ak do toho autor vnesie svetlo, budem rád.
Stanovi
Jan Línek
| 01.10.08 12:42
Dům je vzhledem k možným způsobům financování,ale jistě i logicky jistým mixem mezi penzionovým ubytováním,kde staří obyvatel mají vybavení kuchyňkou a využívají centrální části podle své chuti včetně vaření a poskytovaných zdravotních služeb či různých aktivit-mají i vlastní vstupy do těch dvou domků od náhonu na ocásku kompozice-nemusí procházet centrální částí.V oné obloukovité jsou ti ,kteří potřebují trvalou pomoc,ale jsou schopni samostatného pohybu.Vstupní objekt má v patře několik pokojů pro trvale upoutané na lůžko,lidi s alsheimerovou chorobou či stařeckou demencí.Celkem je zde ubytováno 60 lidí.Z doplňkových funkcí je v centru ekumenický prostor,zájmové dílny především pro ruční práce,holič kadeřník,bufet-slouží i pro okolí,praktický lékař slouží i pro obvod,různé rehabilitace,atd.Myslím a zvláště v Týništi,že skutečně již nejde o ten klasický uzavřený ústav-Domov důchodců.Jistě proces stárnutí přijímají různé skupiny lidí různě,ale lze jim když okolnosti je zanesou do takového domu ten proces ulehčit.Architektura pro to může vytvořit podmínky i může být iniciátorem některých aktivit,ale záleží na vedení a personálu co z toho uvaří.Název Geriatrické centrum považuji za vhodný a není originální-je pouze součástí jistého odpoutání se od představy Domova,kde se čeká skutečně na smrt,to odpoutání je i v maličkostech jako by měl být civilní oblek personálu,důsledné dodržování individuality starých lidí pro zachování jejich osobní integrity a to začíná u schránky na dopisy místo roznášení jak na táboře atd,atd.
pánovi Línkovi
stano
| 01.10.08 03:26
Vo mne práve ten použitý názov vyvoláva predstavu zariadenia nemocničného charakteru s určitým režimom. Najviac sa mi asi pozdáva termín "dom s opatrovateľskou (u vás pečovatelskou) službou". Ale dosť bolo terminológie. Najdôležitejšie je, že takéto zariadenia sú a fungujú.
Vďaka, pán Línek, že ste si našli čas a doplnili informácie, ktoré mi v texte chýbali. Tak ten crossover z príspevku od p. Vícha sa nevzťahuje len na štýl ale aj na funkciu
smutne
hetzer
| 12.10.08 04:53
je ze vubec takove budovy potrebujem, svedci to o egoismu nasi doby, kdy je nam zatezko se starat o rodice kteri nas vychovali, dokonce i zatezko vubec mit deti kteri by se ve stari mohli postarat o nas. state starej se a sezen pristehovalce kteri budou pracovat misto nas!
Přidat nový komentář
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.

Více staveb od Jan Línek, Jiří Sezemský