Fundación Santa Fe de Bogotá - rozšíření nemocnice

Fundación Santa Fe de Bogotá - rozšíření nemocnice
Adresa: Avenida Carrera #7 117-15, Bogotá, Kolumbie
Soutěž:2012
Realizace:2016
Užitná plocha:32000 m2


Foto: Alejandro Arango, Andrés Valbuena
Léčivé místo
Rozšíření nemocnice Fundación Santa Fe de Bogotá představovalo velkou výzvu, neboť se muselo v parteru propojit s již stávajícími částmi nemocnice a předpokládat budoucí rozvoj.
Nemocnice se nachází na strategické spojnici mezi 7. a 9. městskou třídou, kde nyní vzniklo nové náměstí a pasáž lemovaná vegetací, zelenými plochami, obchodními prostory, kavárnou a víceúčelovým sálem. Tato polyfunkční náplň vyvolá ještě větší pěší provoz.
Projekt vzešel z vyzvané soutěže, kterou nadace uspořádala v roce 2012. Přitom jednou ze soutěžních podmínek bylo, aby identitu zdravotnického komplexu představovala cihla. Podívali jsme se na cihlu inovativním způsobem, který však by v souladu s podmínkami nadace. Na obvodový plášť je použitá cihla, která je však namáhána v tahu a nikoli tlaku, jak jsme zvyklí. Jsou použity kovové prvky a ocelová táhla podpírající cihlu jako tkaninu. To nám umožnili vytvořit na fasádě různé vzory a textury, použít cihlu ke stínění v závislosti na vnitřních potřebách. Proto můžeme mít v nemocnici více denního světla, které pomáhá při pacientově rekonvalescenci.
Nová budova představuje více než jen reorganizaci areálu a napojení na stávající budovy. JIP je co nejblíže operačním sálům, které tvoří centrum celé chirurgické části. Budova má celkem dvanáct podlaží. Rozlehlá vstupní lobby se otevírá do 9. městské třídy a ke stávajícím objektům. Další část tvoří náměstím s podnoží, na níž je na šikmých sloupech posazena desetipodlažní cihelná kostka, kde se nachází novorozenecké, dětské i dospělé oddělení JIP a další zdravotnické služby jako kardiologie, gynekologie a psychiatrie.
V sedmém podlaží se nachází auditorium a lékařský salón. V devátém patře najdeme sluneční lázně a lůžkovou část pro pacienty. Sluneční lázně jsou prostor, kde jsme se pokusili obnovit koncept zahradní nemocnice, kde bude mít pacient kontakt s městem, čímž se sníží stres a pocit, že je v nemocnici uvězněn. Sluneční lázně umožňují pacientům kontakt s přírodou prostřednictvím chráněných kójí nebo přímo ze zahradního nádvoří. Na základě statistiky za posledních šest měsíců se díky lepším světelným podmínkám a zakomponování přírody do objektu zkrátila doba zotavení pacientů a snížil počet infekcí a zdravotních komplikací.
El Equipo de Mazzanti
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Super barák
Karel Doležel
13.08.21 10:06
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od El Equipo de Mazzanti