Dům s pečovatelskou službou v Českých Budějovicích

Dům s pečovatelskou službou v Českých Budějovicích
Spoluautoři:Jaroslav Hlásek, Jan Mužík, Antonín Holubec
Adresa: Nerudova 2568/2A, České Budějovice, Česká republika
Investor:Magistrát města České Budějovice
Soutěž:1997
Projekt:1999
Realizace:1999-2001
Zastavěná plocha:1540 m2
Obestavěný prostor:19200 m3
Náklady:120 000 000 CZK


Technický dozor investora: Atelier EIS s.r.o.
Generální dodavatel: Českobudějovické pozemní stavby s.r.o.
Dům s pečovatelskou službou v Nerudově ulici v Českých Budějovicích oceněný Grand Prix soutěže Nový domov 2001 v kategorii dům s pečovatelskou službou.
Objekt domu s pečovatelskou službou byl realizován na základě vítězného soutěžního návrhu z roku 1997 jako rozšíření stávajícího pečovatelského domu z 80. let. Objekt je umístěn v nejasném urbanistickém konceptu na Pražském sídlišti s budovami z 60. - 90. let. Do nesourodého okolí vstupuje nový čtyřpodlažní objekt jako solitér na půdorysu polygonální elipsy, který svou hmotou formuje prostor Nerudovy ulice. Ta se stává vstupním předprostorem s vazbou na vstup do základní školy. Na východní straně vzniká mezi stávajícím a novým pečovatelským domem parkový prostor s nadzemním můstkem spojujícím oba objekty a s přidanou hmotou kaple.
V průběhu projektových prací došlo z důvodů zvýšení kapacity k protažení půdorysu objektu a úpravě využití prostor. Při realizaci stavby pak byla větší část prostorů pro služby a zázemí personálu upravena a využita jako další bytové jednotky. Objekt slouží ubytování starších občanů v jednopokojových a dvoupokojových bytech s balkony.
Stavba je řešena jako chodbový systém s vnitřním otevřeným atriem a velkou společenskou halou v přízemí. Chodba je napojena na dvě komunikační jádra se schodištěm a lůžkovým výtahem. Objekt je částečně podsklepen a suterén je využit pro technické vybavení.
Konstrukční systém je kombinovaný, stěnový se železobetonovými sloupy, stropy tvoří filigránové železobetonové desky. Konstrukce atik, balkónů a spojovacího můstku je ocelová, stěny kaple tvoří přiznaný železobetonový monolit. Objekt je založen na pilotách.
Obvodový plášť objektu je vyzdívaný s tepelnou izolací a obkladem z cementovláknitých desek. Prostory společných teras a hlavního vstupu jsou obloženy dřevem.
Petr Bouřil, Jan Mužík
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Dům s pečovatelskou službou
Ludvika Kanická
12.09.19 08:59
bitevní loď Bismarck
Jeník Tovey
17.09.19 01:33
Re: bitevní loď Bismarck
redakce
17.09.19 02:24
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ABM architekti s.r.o.