Dům na Lazech II.

Dům na Lazech II.
Investor:neuveden
Realizace:2010
Užitná plocha:515 m2
Zastavěná plocha:367 m2
Obestavěný prostor:2515 m3


Dům leží pod lesem na svažitém, severně orientovaném svahu zlínských Lazů, s krásnými výhledy do údolí města. Volně navazuje na zastavěnou část města se solitéry rodinných a bytových domů, jejichž počátek spadá do předválečného období.
Dům je součástí nově vzniklé lokality s pěti novostavbami, oboustranně uspořádanými podél traverzy příjezdové komunikace.
Parcela je pod touto příjezdovou komunikací. Dispozice, i její výškové uspořádání je tímto posazením ovlivněna. K domu se sjíždí mírně dolů, pod cestu, jež je zachycena opěrnou stěnou se samostatným objektem přisazené, zapuštěné garáže, vytvářející intimní mikroprostor před vstupem do domu. Investor vyžadoval  zabezpečení optického klidu od komunikace na budoucí zahradě. Proto se dům také kryje nízkým, polozapuštěným křídlem, podsunutým pod hlavní příčnou hmotu domu. Prostorové uspořádání reaguje na svažitost pozemku výškovými posuny v dispozici 1. podlaží. Obytná, společenská část domu s těžištěm v jídelně je provázána otevřeným schodištěm s druhým podlažím, kde je klidová část domu. Společenské prostory obývacího pokoje a jídelny s kuchyní jsou směřovány do klidu, k západnímu slunci zahrady, současně je však také umožněn výhled velkorysým, soustředěným průzorem do údolí města. Vazba na pobytovou část  zahrady, sevřenou mezi křídla domu je podpořena podélnou, krytou terasou. V příčném křídle je pracovna, šatna a prostory pro odpočinek a sport se saunou, a  s přímým výstupem na terén do prostoru atria. Technické a hospodářské zázemí domu je v suterénu.
Převažující část domu je omítána hladkou, světlou omítkou, jasně vykrojenou tmavými plochami obkládanými dřevem bez povrchové úpravy. Přesah druhého podlaží, vytvářející krytí vstupu je umocněn vylehčením kopilitovými stěnami.
Materiály jsou klasické: hladké světlé silikátové omítky Paulín, dřevěná, smrková, okna euro, skleněný kopilit, dřevo na fasádě je termowood, severská borovice, bez povrchové úpravy. Stavba je železobetonová, s keramickými vyzdívkami.
Zahradní úpravy jsou dílem stavebníka, stejně jako mnohé zásahy do interiéru, které byly prováděny bez vlivu architekta.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
zmatek
zepelin
07.01.11 09:09
Krása ve Zlíně
pavlikaja
13.01.11 09:51
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Pavel Mudřík