Dům Hadaway

Dům Hadaway
Spolupráce:Lawrence Grigg, Stephanie Coleridge, Marc Holland, Peter Suter, Shane O'Neill, Mike Green
Adresa: Sunridge Pl, Whistler, Kanada
Investor:Martin & Sue Hadaway
Projekt:2007
Realizace:2013
Užitná plocha:465 m2


Tento dům se nachází v zasněžené horské krajině na severozápadním svahu s panoramatickým výhledem do údolí na město Whistler v jihozápadní části Britské Kolumbie. Pozemek má složitý klínovitý tvar, který nabízel jen místo pro garáž a úzký vjezd z ulice v horní části svahu.
Vnější tvar domu je výsledkem dvou hlavních limitů: První je přípustná zastavitelná plocha a maximální výška budovy. Druhým je potřeba odvádět sníh ze střechy do úložných prostor na pozemku. Výsledný skulpturální objekt je průnikem půdorysné stopy domu a střešní roviny.
Hlavní podlaží tvoří jeden velký prostor s obytnou, jídelní a kuchyňskou částí a venkovní terasou, které se všechny otevírají výhledu do údolí. Pod nejvyšším místem střešního hřebenu probíhá svislá štěrbina, která rozděluje deformovaný objem a současně přivádí světlo do nejspodnější části domu. Touto trhlinou stoupají schody a v nejvyšším poschodí se přes ni klene most spojující hlavní ložnici s pracovnou. V nejnižším podlaží jsou umístěny soukromé prostory jako ložnice pro hosty, druhý obývací pokoj a servisní místnost, která je rovnou přístupná z garážového vjezdu do domu a reflektuje potřeby života v zimním prostředí - věší se zde mokré prádlo, aby uschlo, nebo jde oblečení přímo do prádelny, kam si mohou obyvatelé odkládat všechny lyžařské propriety. Další schodiště spojuje tuto spodní úroveň s venkovní terasou pod domem, jedinou rovinou na strmém pozemku vedle té u hlavního vchodu.
Nosnou konstrukci tvoří hybrid monolitického a rámového systému. Desky a stěny, které uzavírají spodní podlaží, jsou betonové, zatímco horní podlaží tvoří kompozitní konstrukce z oceli a dřevěnými rámovými výplněmi. Celý dům je navíc opláštěn provětrávanou fasádou z dřevěných prken ipe (brazilský ořech) o rozměrech 2“x6“. Masivní hmota spodní betonové konstrukce pomáhá tlumit teplotní výkyvy v domě v létě i zimě. V létě je interiér přirozeně ochlazován a větrán nasáváním vzduchu z nejnižší úrovně na severní straně domu k odvětrání v horní části středové štěrbiny.
Patkau Architects
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Patkau Architects