Dům D-S

Dům D-S
Nová stavba otevírá výhled do okolí.
Když se podíváte pozorně, tak byste měli z pozemku získat nejméně tři krásné daleké výhledy na okolní zvlněná pole. Tato pastorální krása však byla často ukryta za překážkami spojenými s (ne)pořádkem přirozeně rostlé zástavby. Základním konceptem pro novou budovu proto bylo naplno odhalit tato skrytá panoramata tím, že je vědomě zarámujeme do série jedinečných výřezů. Z potřeby vyhovět všem místním omezením tak nakonec vznikla přidaná estetická hodnota domu.

Rámování panoramatu.
Architektonický koncept nové budovy si pohrává s charakteristickými prvky (a přísnými místními předpisy), jako je šikmá střecha a komín. Díky tomu dům stále pěkně zapadá do svého okolí, ale současně také vyniká díky použitému materiálu a originálnímu výhledu typologie vlámského domu. V půdorysu byly vyříznuty tři trojúhelníky a pečlivě umístěny tak, aby poskytovaly výhled na pole, na lesy a ‒ mezi dvěma domy ‒ na slepou venkovskou uličku.

Útulné přízemí.
Na uliční úrovni se nachází spodní betonová konstrukce, která je částečně zapuštěná do terénu. Jedná se o čtvercový blok, z něhož pouze vpravo vyčnívá venkovní schodiště vedoucí do zahrady a vlevo je ustřižené nároží, kde se nachází vstupní dveře a jednoduchý přístřešek pro auto. V přízemních prostorách je za pomoci malých čtvercových oken vytvořen šerosvit (některá okna jsou umístěna těsně nad úrovní terénu) s intimní a chráněnou atmosférou. Podobně jako dílky dortu jsou v přízemí uspořádány kolem centrálního schodiště vstup, šatna, koupelna a ložnice.

Optimální využití prostoru pod šikmou střechou.
Druhé nadzemní podlaží tvoří dřevěná rámová konstrukce. V tomto otevřeném prostoru byla optimálně využita šikmá střecha pro výškovou hru se stropem v kuchyni a pro vytvoření intimnější atmosféry v jídelně a oblasti společného posezení. Ve střešním podkroví je umístěna televizní místnost. Útulný a bezpečný pocit bezpečí zde umocňuje dřevo z vrstvené dýhy, které plynule přechází ze stěn do pohovky vyrobené na míru.

Beton, vlnitý plech a dřevo až po hřeben.
Kromě betonu bylo na dokončení domu použito více surových stavebních materiálů, včetně fasády a střešního pláště. Vlnité plechy, které k tomu byly použity, jsou tenké jako plátek, což ještě více zdůrazňuje materialitu. Diagonálně seříznuté plechy vyčnívají nad posuvnými okny jako pohodlná mikina s kapucí: vytváří kryté přístřeší a zároveň funguje jako ochrana proti slunci. Ve schodišťovém prostoru jsou použity řezané cihly, které vytvářely světelnou hru srovnatelnou s kanelováním klasických sloupů. V přízemí byly zvoleny členité 'suterénní‘ materiály jako klasická cihla, modré dveře z MDF a bílé obklady, které umocňují intimitu prostorů. Je zarážející, že podobná atmosféra vznikla taká v prvním patře, ale za použití dřeva.

Celkový souhrn.
Na nově postaveném domě se typický vlámský kontext a přísné místní regulace proměnily v přidanou hodnotu pro jeho obyvatele. Nyní si užívají intimní prostor, který poskytuje šikmá střecha, a také bonus v podobě pečlivě zarámovaných výhledů.
Graux & Baeyens Architecten
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od Graux & Baeyens architecten