Dům CH

Dům CH
Adresa: P. Quand Trung, Hà Đông, Hanoj, Vietnam
Realizace:2018-19
Užitná plocha:700 m2
Zastavěná plocha:160 m2


Hanoj jako hlavní město Vietnamu se vyznačuje obrovskou hustotou obyvatel, množství dopravních zácp, znečištění ovzduší, nedostatkem veřejného prostoru a zeleně. Zároveň je to místo historických tradic důležitých pro vietnamskou kulturu.

Dům CH byl navržen jako tří generační bydlení pro rodinu, která si přála vytvořit harmonické místo pro upevnění rodinných vazeb důležitých pro vietnamskou rodinu. Pozemek samotného domu je relativně úzký 4,2 m, ale hlavně hodně hluboký s délkou 35 metrů, což při samotném navrhování přináší mnoho otázek, jak se vypořádat s hlubokou dispozicí bez fasád a tudíž bez oken a denního světla.

Inspirace
Architekti se inspirovali starými tradičními domy v Hanoji, které byli ideálně přizpůsobeny pro místní klimatické podmínky například dostatečným množstvím denního světla a přirozeného provětrání díky vnitřním otevřených dvorkům. Nový návrh domu se snaží poukázat na tradiční způsob bydlení v moderní době a taky zároveň vytvořit dům plný denního světla. Maximalizovat přirozené provětrání tak, aby nebyla rodina závislá jen na klimatizaci, jak je ve Vietnamu zvykem.

Kompozice prostoru
Samotný dům je rozdělen do dvou funkčních zón: komerční část prvních dvou podlaží a bydlení pro rodinu. Obytný prostor rodiny jako je hlavní obývací plocha, knihovna, jídelní plocha a kuchyně jsou umístěné v různých výškových úrovní podlahy a stropu. Tato variabilita výšek a přímého otevření několika prostorů poskytuje lepší možnosti pro komunikaci mezi členy v rodině a taky přirozeného provětrání v místním klimatu. Různé úrovně podlah a stropů interiéru vytváří nečekanou prostorovou velkorysost navzdory limitním rozměrům domu.
Dětské pokoje jsou umístěné nad obytnou zónou vedle rozměrných světlíků tak, aby byli v kontaktu s rodinou pobývající dole. Klidová zóna rodičů a prarodičů je umístěna v nejzazší části domu z důvodu minimalizace hluku od hlavní cesty.
Signifikatními prvky domu jsou světlíky neboli volná otevřená místa mezi několika prostory v dispozici. Toto řešení umožňuje distribuovat denní světlo do nižších podlaží i v takto dispozičně hlubokém domě 35 metrů.

Tradiční rodina
Rodinné vazby ve Vietnamu - Hanoji jsou jedny z nejdůležitějších kulturních tradic Vietnamu. Obvykle několik generací bydlí společně pod jednou střechou domu, kde se oslavuje velké množství události a taky se modlí pro své zesnulé předky. V současném světě moderních technologií s “chytrými“ telefony a televizemi tradiční rodinní vazby se rychle narušují. Prostorový návrh domu se snaží posilnit tradiční vazby v rodině zejména v kontextu zrychleného životního stylu prudce se rozvíjející ekonomiky Vietnamu.

Zeleň
Příroda poskytuje pro nás lidi důležitou mentální harmonii a stabilitu. Obzvláště ve velkých asijských městech, kde je nedostatek zeleně je tento stav markantní. Rychlý rozvoj velkých měst je na úkor zelených ploch. Plánování a ochrana zeleně ve vietnamské metropoli je důležitá pro další rozvoj města Hanoj, byt se může mnoha lidem zdát nepodstatné. Stres vygenerovaný z každodenního shonu, přelidněných ulic a husté dopravy ve městě je viditelný na lidech v ulicích Hanoje. Bohužel lidé nemají možnost se kde uklidnit, jelikož nejsou vhodná veřejná místa a taky samotné domy pro bydlení neposkytují harmonické podmínky pro zklidnění duše člověka. Dům CH house není pouze bydlením, ale je zároveň jistým pokusem vytvořit propojení v domě mezi člověkem a kouskem přírody, která tak část schází v Hanoji.

Fasáda jako ochrana domu
Fasáda domu je navržena jako dvojitá vrstva, kde venkovní plocha fasády je tvořena cementovými bloky k odstínění slunce a vnitřní skleněnou plochou s ocelovými profily. Dvojitá fasáda je kombinovaná s mezivrstvou zeleně, která částečně omezuje hluk a prach. Zeleň je také atraktivní pro pohled z obytného prostoru směrem do rušné ulice. Dvojité fasády jsou velmi důležité v tropickém a subtropickém kontextu, kde je důležité vyhnout se obzvláště silnému slunci, ale zároveň umožnit přirozenému provětrání domu. Fasáda domu se vyznačuje velkou, na výšku 5 metrovou, otvírací ocelovou okenicí distribuující větší množství denního světla.

Záměrem návrhu domu bylo vytvořit prostorovou harmonii s velkým množstvím zeleně, bydlení podporující rodinné tradice, současný životní styl a s úvahou místního klimatu.
ODDO architects
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
...
D.
24.09.20 09:39
super
OF
24.09.20 10:55
Super barák
Pavla Gregorová
24.09.20 06:35
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ODDO architects