Domy Dobřejovice

developerský projekt 16 rodinných domů

Domy Dobřejovice
K vytvoření návrhu nové obytné čtvrti nás oslovila menší rodinná stavební a developerská firma PRESSTO s.r.o. s níž sdílíme obdobné názory na kvalitu současného bydlení. Zadání stavitelského tandemu otce a syna Grödlových znělo: navrhnout rodinný dům o dvou bytových jednotkách, který bude možné zopakovat na dalších parcelách v zájmovém území tak, aby bylo vytvořeno příjemné místo k bydlení. Nová čtvrť se 16 rodinnými domy vyrůstá postupně v několika etapách na území o velikosti cca 2 ha na jihozápadním okraji obce Dobřejovice vzdálené 18 km jihovýchodně od centra Prahy.

Jednotlivé domy čtvercového půdorysu, jsou rozdělené na dvě bytové jednotky, dvě hmoty, které využívají morfologie svažitého terénu a jsou od sebe opticky odděleny výškovým odskočením obou bytů. Tímto výškovým odskočením zároveň hmotu domu členíme na dva bílé kvádry. Každá bytová jednotka je tak jasně definována. K samotné hmotě domu je přisazena menší hmota vstupního zádveří z režného zdiva s předsazenou betonovou deskou zastřešení vstupu. Opodál je umístěna garáž s pergolou. Tyto drobnější hmoty dotvářejí charakteristický parter ulice.

Řešení parteru bylo důležitou součástí návrhu. Náš koncept vychází z pozvolného přechodu z veřejného prostoru – ulice, přes polo veřejný prostor oddělující dům od ulice, až po soukromý prostor zahrady. Důležitým prvkem a myšlenkou celého konceptu je "obytná" ulice a život v ní. Nechceme, aby se ulice stala pouze příjezdovou komunikací, a proto se dům neodvrací k ulici zády. Stejně tak jako polosoukromé zálivy – jakési vstupní před prostory do domu vytvářejí prostor proto, aby se ulice nadechla, pobízejí k rozvoji sousedských vztahů. Zálivy u domů jsou osázené stromořadím, bylinkovými a květinovými záhony. Společně s lavičkami na zápraží vytvářejí "obytný" prostor ulice, kde se obyvatelé rádi zastaví na kus řeči. Jednotlivé vstupy do bytů jsou od sebe odlišeny barvou vstupních dveří a obkladem z režného zdiva. Každý byt je tak snadno identifikovatelný.

Jednotlivé domy jsou rozděleny na dva byty, které jsou zrcadlově obrácené k sobě. Ve vstupní části se nachází zádveří se šatnou. Ze zádveří je vidět přímo na ulici přes velké čtvercové okno. To je však "schováno" za perforovanou cihelnou stěnou, aby bylo zachováno soukromí obyvatel domu. Základní koncept jednoho bytu je postaven na obdélníkové dispozici, kdy u stěny, která sousedí s druhým bytem je umístěno přímé schodiště a veškeré sociální zařízení bytu, včetně WC, komory s kotlem a kuchyňské linky. Obytné prostory jsou pak situovány k fasádě bytu, kdy je možné využít prosvětlení okny ze třech světových stran. Tento koncept uspořádání nám umožňuje oddělení obytných prostor obou bytů od sebe. Dosahujeme tímto komfortu bydlení bez nepříjemností přenášení hluků ze schodiště do ložnic. Zároveň je navržený koncept úsporný z pohledu rozvodů technologií domu.

Po přímém schodišti se vystupuje do druhého podlaží, kde na jednom konci je umístěna koupelna pro děti přístupná z chodby a dva přilehlé pokoje. Na opačné straně se nachází vstup do ložnice s přilehlou koupelnou, která je přístupná pouze z ložnice. Ložnice je záměrně situována do ulice, tak aby rodiče měli kontrolu nad děním před domem. Nad schodištěm a chodbou je ve střeše zabudován velkoformátový světlík, který celý prostor příjemně prosvětluje.

Obytná ulice s předzahrádkami a stromořadím má jednotný charakter v celé čtvrti, naproti tomu soukromé zahrady jednotlivých bytových jednotek si dotváří obyvatelé dle vlastního přání. V jedné ze zahrad je možné spatřit ochlazovací bazének s přírodním biotopem a vyvýšené zeleninové zahrádky, v jiných pak bazén.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
kvalita
betonář
18.05.23 01:35
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ASGK Design, s.r.o.