Chata na Sirákově

Chata na Sirákově
Spolupráce:Martin Velecký, Kateřina Páterová, Ondřej Stolařík, Pavel Ohnoutek
Adresa: parc.č. 283, usedlost Povalčice, Liptál, Česká republika
Investor:Tomáš Novosad
Projekt:2016
Realizace:2017
Zastavěná plocha:30 m2
Obestavěný prostor:162 m3


Hlavní dodavatel: Lumber
Foto: Dušan Tománek
Zadání - drobná novostavba útulny pro úniky z města

Lokalita - úpatí Hostýnských vrchů a Javorníků / v místě bývalé samoty - usedlosti

Architektura
K návrhu chatky-cabin vedla dlouhá cesta. Zadáním bylo původně ve stopě vyhořelé a lety smazané usedlosti postavit dům nový a vrátit do místa zpět život. Ještě stále jsem na cestě k domu, ale do místa se život postupně vrací. Na počátku byla obnova cesty a sadu, pokračovali jsme návrhem ovčina, který se postupně ze “salaše” abstrahoval na cabinu - chatku. Chatka je postavena nad bývalou usedlostí, využívá částečně svah pro umístění malého “sklepa” nad kterým je postavena kostka se střechou skloněnou k jednomu z rohu. Sklon není samoúčelný, ale reaguje na jižní orientaci fotovoltaických panelů. Chatka je soběstačná, energie jsou dostupné pouze ve velmi vzdáleném okolí. Zvenku kostka a uvnitř ní se odehrává velmi bohatý život, prostor je členěn na úrovně - oddělující vstup, pobytovou část i spaní. Chatka a její obyvatelé vnesli do místa opět nalezený život, sad začíná rodit své plody, stará studna zásobuje vodou zahradu a na mostě usedlosti je venkovní kuchyně.

Dispoziční členění
Ze zádveří se po vyrovnávacím schodišti dostaneme do hlavního obytného prostoru s výstupem na venkovní terasu. Napravo od vstupu je toaleta a schodiště na mezonet se spaním a sociálním zařízením. Obytný prostor je propojen dveřmi s bočním vstupem se skladem. V podsklepené části je technická místnost.

Materiálové řešení
Chata je řešena jako dřevostavba na betonové podlahové desce a betonových základech. Dřevostavba je řešena jako hrázděná konstrukce s výplní z minerální vaty a bedněním stěn. Střecha je dřevěná trámová se záklopem. Střešní hydroizolace je z folie, izolace proti zemní vlhkosti je z asfaltových pásů. Sklep je vyzděn z betonových tvárnic. Podlahy jsou dřevěné s nášlapem z prken nebo ocelového plechu.

Technologie - ostrovní systém, fotovoltaické panely pro ohřev vody a elektřinu / vrtaná studna / jímka
ellement
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Bravó
Pepíček
23.11.20 02:03
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od ellement architects s.r.o.