Bydlení Újezd nad Lesy

Bydlení Újezd nad Lesy
Adresa: Staroújezdská 2835-2850, Újezd nad Lesy, Praha, Česká republika
Investor:Domy pod Lípou s.r.o.
Projekt:2017
Realizace:2020-22
Užitná plocha:1715 m2
Zastavěná plocha:1164 m2
Plocha pozemku:20700 m2
Obestavěný prostor:7592 m3


Unikátní projekt Domy pod Lípou bude první realizací svého druhu
Bydlení ve vlastním samostatném rodinném domě se zahradou je snem většiny populace. Za tímto ideálem ovšem stojí urbanistické komplikace ve formě zabírání krajiny, sociální segregace nebo rostoucích nákladů na dopravní a technickou infrastrukturu. Právě tyto negativní dopady výstavby na okrajích měst se snaží eliminovat unikátní projekt 16 nízkoenergetických domů v Újezdu nad Lesy, které díky svému rohovému umístění dokáží mnohem důmyslněji využít přilehlý pozemek. Autor návrhu, kterým je pražský architekt Pavel Hnilička, se tak snaží vrátit tradiční způsob umístění domů, který charakterizoval české vesnice po staletí.
Újezd nad Lesy (Městská část Praha 21) patří mezi trvale žádané rezidenční lokality. Nabízí totiž přesně to, po čem je dnes obrovská poptávka. Jedná se o kombinaci vynikajícího dopravního spojení do centra Prahy a zároveň bezprostřední blízkosti přírody ideální k relaxaci i sportu. Místo kromě toho nabízí vynikající občanskou vybavenost, která je pro pohodlný život zcela zásadní. Ve vzdálenosti pár minut od vznikajícího projektu se nachází supermarket, pošta, základní škola i několik mateřských škol. Tato městská část se může chlubit i těsnou blízkostí Klánovického lesa, který je největší přírodní rezervací v Praze.

Komfortní bydlení, které šetří půdu
Čím je vlastně projekt Domy pod Lípou tak jedinečný? Podle slov autora návrhu Pavla Hniličky je to kombinace hned několika faktorů. „Projekt Domy pod Lípou je pro mne osobně zásadní ve způsobu vzájemného uspořádání domů. Proto jsme domy navrhli s odkazem na tradiční způsob venkovské zástavby statků, ve které jsou domy většinou usazeny na hranu pozemku. Tímto se daleko lépe využije pozemek a sídlo je ve výsledku kompaktnější a příjemnější k obývání. V našem projektu vytváříme skutečnou náves pod korunami lip. Jsem pevně přesvědčen, že tento inovativní přístup, který doposud takto s rodinnými domy nikdo nepostavil, bude sloužit jako modelový příklad pro další výstavbu“ uzavírá autor návrhu.
Celý projekt tvoří celkem 16 nízkoenergetických rodinných domů se sedlovou střechou s dispozicí 5+kk, o dvou nadzemních podlažích, s venkovní terasou, krytým parkovacím stáním a rozlehlou zahradou. V nabídce jsou tři typy domů s obytnou plochou od 98 do 143 m². Všechny domy mají moderní design, vysoký standard vybavení a jsou zároveň energeticky úsporné a šetrné k životnímu prostředí. Nabízí také vytápění technologií tepelného čerpadla nebo plynem. Domy A a B jsou navíc vybaveny podlahovým vytápěním. S ohledem na aktuální téma nedostatku vodních zdrojů byla také u každého domu vybudována retenční nádrž na dešťovou vodu. V případě zájmu ze strany klienta lze dům osadit solárními panely či zajistit dobíjecí stanici pro elektromobil. Bydlení pod Lípou tak bude první realizací tohoto druhu v České republice - tedy i jistým unikátem, který se jistě stane vzorem pro další stavebníky.
Pavel Hnilička Architects+Planners, s. r. o., Praha, 9. 12. 2020
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Tak,...
šakal
04.01.24 12:46
Tradiční zástavba ...
Pelegrinus
08.01.24 03:22
zobrazit všechny komentáře

Více staveb od Pavel Hnilička Architects + Planners, s.r.o.