Bílý dům v Unterretzbach

Bílý dům v Unterretzbach
Adresa: Doctor Seebauer-Strasse 7, Unterretzbach, Rakousko
Projekt:2016
Realizace:2022
Užitná plocha:285 m2
Zastavěná plocha:232 m2
Náklady:20 000 000 CZK


Stavba se nachází v nové enklávě rodinných domů na okraji obce Unterretzbach. Zdejší samospráva si lokalitu sama rozparcelovala, vytvořila dopravní a technickou infrastrukturu a následně pozemky rozprodala soukromým vlastníkům. Jedná se o plochu mimo rostlé jádro obce nedaleko železnice, a tak bylo možné k zástavbě přistupovat moderně, a to včetně použití čistě bílé barvy bez dekorací, což v této malebné vinařské oblasti není typické.

Vstup na pozemek je veden z východní strany, západním směrem terén klesá a otevírá se výhled do údolí s vinicemi a lesy Podyjí v dáli. Stavba je koncipována jako solitérní, jen na severní straně se garáž na katastrální hranici dotýká garáže sousedního objektu. Dům je na pozemku umístěn tak, aby jasně vymezil poloveřejný prostor před vstupem do domu a zahradu s téměř dokonalým soukromím. Vstup a vjezd je kryt předsazenou střechou přízemí. Směrem do zahrady objekt disponuje vnějšími pobytovými prostory s výhledem a krytím před nepřízní počasí. Terasa byla opatřena otevíratelným zasklením. Vnější pobytové plochy navazují přes široké schodiště na plavecký bazén a sadově upravenou zahradu.

Dispoziční schéma přízemí tvoří vstupní prostory, dvoumístná garáž, šatna, spíž, kuchyňský kout, obývací prostor se zimní zahradou, domácí práce s toaletou a schodiště do patra. Pozornost byla věnována cirkulaci obyvatel domu. Byly vytvořeny průchody: od vjezdu přes garáž přímo do zahrady, od vjezdu přes domácí práce na zahradu, ze zádveří přímo do garáže, ze zádveří přes spíž do kuchyně a následně do obývacího prostoru. V patře se dispozice skládá z pracovny, ložnice s šatnami, koupelnou a toaletou a návštěvního pokoje. Chodba s ložnicí disponují malou lodžií s výhledem na Dyjské údolí. Výtah nebyl osazen a uvolněné zrcadlo schodiště bylo doplněno dvěma světlíky.

Základová konstrukce objektu je provedena jako železobetonový rošt s vrchní základovou deskou. Nadzemní svislé nosné i nenosné konstrukce jsou z keramických tvárnic. Stropní a střešní nosné konstrukce jsou železobetonové monolitické. Vnitřní omítky jsou hladké štukové s bílým nátěrem. Podlahy jsou opatřeny dřevěnou nášlapnou vrstvou a ve vlhkých prostorách keramickou velkoformátovou dlažbou. Rámy okenních výplní jsou opatřeny tmavě šedou povrchovou úpravou s doplněním o vnější žaluzie. Zábradlí na lodžii je tvořeno deskami bezpečnostního skla bez rámu. Hlavní hmoty domu jsou opatřeny hladkou bílou omítkou, meziokenní obklady nebyly realizovány. Venkovní drobná architektura je provedena z keramických dlaždic a vegetačních prvků.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od OBRŠÁL ARCHITEKTI s.r.o.