Apartmány Mlýn Herlíkovice

Apartmány Mlýn Herlíkovice
Adresa: Horská, Vrchlabí, Česká republika
Projekt:2017
Realizace:2023
Užitná plocha:2580 m2
Zastavěná plocha:620 m2
Náklady:100 000 000 CZK


Stavba se nachází na severním konci Hořejšího Vrchlabí a je posledním herlíkovickým domem na cestě do Špindlerova Mlýna. Původně zde stál mlýn, který časem změnil využití na levné ubytování, a nakonec byl dlouho neobýván, což se negativně odrazilo v jeho stavebně-technickém stavu. Proběhla tudíž demolice, a to včetně všech souvisejících staveb. Náhradou se stal objekt, jehož zastavěná plocha je součtem všech ploch staveb původních. Umístění stavby je identické s původní hlavní hmotou, ale došlo k mírnému pootočení objektu směrem k řece, aby se zvětšil odstup od stávajícího vrchního elektrického vedení. V průběhu demolice byly objeveny pozůstatky vodního náhonu a dalších podzemních staveb, které bylo nezbytné vytěžit. Původně nepředpokládaná stavební jáma byla využita zřízením nového suterénu domu.

Vjezd do areálu je veden z ulice Horská, což je hlavní dopravní tah na Špindlerův Mlýn. Druhou přístupovou možností je souběžná trasa podél Labe, vhodná pro přímý přístup do Skiareálu Herlíkovice. Vstup do objektu je umístěn na východní straně v návaznosti na zpevněnou parkovací plochu. Recepce navazuje na snídaňovou restauraci a dále pak na schodiště s výtahem, které vedou směrem dolů do wellness zóny a ke komorám na sportovní vybavení. Ostatní plochy domu jsou věnovány apartmánovým jednotkám. Ty jsou umístěny vždy podél páteřní chodby, která navazuje na schodiště. Nečastějším typem je dvojpokojový apartmán se zapuštěnou lodžií, jenž se nachází v běžných podlažích za východní a západní fasádou. Při jižním nároží jsou umístěny dvě jednopokojové jednotky a jedna třípokojová, vždy s vlastní lodžií. Tento dispoziční koncept se opakuje od přízemí až po střechu. Podkrovní jednotky byly doplněny o mezonetová patra ve vrcholu krovu, a tak byl jejich prostorový komfort navýšen.

Svislé nosné i nenosné konstrukce jsou vyzděny z keramických tvárnic, stropní konstrukce provedeny jako železobetonové monolitické desky. Krovová soustava spočívá na stojatých dřevěných stolicích. Střešní konstrukce včetně vikýřů jsou opláštěny antracitovou falcovanou krytinou, vnitřní omítky sádrové, suterénní stropy bez omítek s přiznaným betonovým povrchem. Podlahy apartmánů jsou opatřeny vinylovou nášlapnou vrstvou a ve vlhkých prostorách keramickou velkoformátovou dlažbou jako ve společných prostorách. Rámy okenních výplní jsou opatřeny tmavě šedou povrchovou úpravou bez vnějších žaluzií. Zábradlí lodžií je tvořeno deskami bezpečnostního skla bez rámu. Hlavní hmota stavby je kryta svislým dřevěným obkladem, přízemí kamenným obkladem. Venkovní drobná architektura je provedena z betonových dlaždic a vegetačních prvků.
0 komentářů
přidat komentář

Více staveb od OBRŠÁL ARCHITEKTI s.r.o.