KRNAP – Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí

Anketa: na cestě k nové České poštovně

Vložil
Kateřina Lopatová
21.08.2007 13:30
Úvodem
AUTOŘI - Martin Rajniš, Patrik Hoffman / H.R.A. architekti
DODAVATEL - Ing. Miloslav Klimeš / Stavební & inženýrská firma Klimeš
INVESTOR - Jaroslava Skrbková
KRNAP - Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí
STAROSTA Pece pod Sněžkou - Alan Tomášek


Nejnáročnější bylo najít shodu. Je třeba se na problém podívat od samého počátku: Vrchol Sněžky leží v 1. zóně Krkonošského národ- ního parku, tedy v nejpřísněji chráněném místě. Místo má proto z pohledu přírodovědce podobný význam jako hrobka českých králů v chrámu sv. Víta pro historika. Je to vskutku velice striktně chráněné území, a stavba proto budila velké emoce. Jeden z krajních názorů říkal, že vrchol Sněžky by měl být bez jakékoli zástavby, což odpovídá přírodovědnému významu místa. Naopak náš partner město Pec pod Sněžkou se zasazovalo o novou výstavbu na vrcholu a argumentovalo především tím, že tam stavby v posledních desetiletích stály.
Hovořím-li o shodě, uvědomme si, že předchozí Česká bouda byla v majetku města Pece pod Sněžkou, pozemky patří státu - spravuje je tedy Správa KRNAP, stará poštovna je majetkem paní Skrbkové, která je také investorkou nové české poštovny... Jednání proto byla vedena trilaterálně.
Poté, co byla ze Sněžky snesena ruina České boudy a začalo se hovořit o tom, že by měl na hoře vyrůst nový objekt, byl nám předložen jediný návrh architektů Rajniše a Hoffmana. Správa KRNAP byla důrazně proti tomu, aby se postupovalo tímto způsobem. To pro nás bylo naprosto nepřijatelné. Proto z naší iniciativy vzešla uzavřená soutěž, při jejímž vypsání se paní investorka, město a KRNAP shodli na oslovení tří renomovaných českých ateliérů.* Ty předložily velice zajímavé studie. Komise složená z odborníků v oboru architektury** je posoudila a jako nejlepší vybrala studii nazvanou Anežka z dílny architektů Rajniše a Hoffmana. To, že ve výsledku opět vyhrála studie ateliéru H.R.A., možná u někoho vzbudí pochybnosti, zda byla soutěž vůbec smysluplná. My si nicméně myslíme, že u tak významného místa, jakým vrhol naší nejvyšší hory bezesporu je, nelze postupovat cestou jediné varianty. Takto byly návrhy posouzeny odbornou komisí a v neposlední řadě je projekt, který se nakonec realizuje, proti původnímu o něco menší a poněkud odlišně koncipován. Nikdo ze zaměstnanců Správy KRNAP není renomovaným architektem, názory uvnitř naší instituce se pochopitelně lišily, a proto pro nás bylo posouzení návrhu odborníky na architekturu zásadní. My jsme se samozřejmě shodli na tom, že na Sněžce nemůže stát objekt, který by - nebo jeho stavba - jakkoli poškozovala přírodu.


* - poznámka redakce: vyzvány byly týmy Martin Rajniš, Patrik Hoffman (volné architektonické sdružení H.R.A.), Petr Hájek, Tomáš Hradečný, Jan Šépka (HŠH architekti) a Václav Hlaváček, Jana Strachotová, Michal Mihalčík, Tomáš Havlíček (Studio ACHT)

** - poznámka redakce: odbornými oponenty byli ředitel kanceláře ČKA Jiří Plos, vedoucí školy architektury na pražské AVU prof. Emil Přikryl a architekt a herec David Vávra
0 komentářů
přidat komentář