Jablonec nad Nisou zpřístupní od pondělí turistům vyhlídku na radniční věži

Vložil
ČTK
12.05.2025 21:50
Jablonec nad Nisou

Jablonec nad Nisou - V Jablonci nad Nisou otevřou od pondělí pro turisty vyhlídku z radniční věže. Z bezpečnostních důvodů je věž přístupná jen s průvodcem a vyhlídka se za špatného počasí zavírá. Pro turisty je velkou atrakcí i takzvaný páternoster - výtah, který je ale vyveze jen do čtvrtého patra, dál musí vyšlapat 116 schodů na věž, řekla ČTK Radana Schaeferová z Kultury Jablonec.


"Věž jsme letos poprvé otevřeli mimořádně na Velikonoční slavnosti, nastálo bude otevřená od pondělí. V květnu a v červnu máme jako průvodce praktikanty ze zdejší obchodní akademie, plná sezona je pak červenec, srpen. V květnu je to ještě omezené, poslední výstup je ve tři hodiny (odpoledne), hodně to ale využívají školy a školní výlety, takže tam určitě prázdno nebude," řekla Schaeferová. Mimořádně dlouho otevřená bude věž 23. května při Muzejní noci pod Ještědem. Když vyjde počasí, bude poslední výstup ve 22:30.

Vyhlídka z věže jablonecké radnice je oblíbená, každoročně na ni vystoupají stovky návštěvníků podhorského města. Za jasného počasí je z 51 metrů vysoké radniční věže vidět nejen město samotné, ale také okolní hřebeny hor - Černou studnici, Bramberk, Královku, Císařský kámen, Libereckou výšinu a Ještěd. Turisté navíc mají možnost nahlédnout i do zrekonstruovaných zasedacích sálů ve druhém patře radnice. "Pokud tam ale není jednání, větší šance je proto o prázdninách," řekla Schaeferová.

Jablonecká radnice je významnou stavbou československé meziválečné architektury. Funkcionalistická budova postavená v letech 1931 až 1933 je nejvýznamnější a nejznámější stavbou architekta Karla Wintera. Ten nestál jen za podobou samotné radnice, ale navrhoval do posledního detailu i její interiér včetně osvětlení nebo klik. Na obnově cenné budovy se pracuje od roku 2012, vrací se do podoby, jakou měla ve 30. letech minulého století. Město už to stálo zhruba 150 milionů korun.

Nejviditelnější proměna je patrná právě u zasedacích sálů, do původní podoby se vrátila například i kancelář primátora. Mnohé z minulosti se v budově zachovalo, pod obložením objevili dělníci původní zasunovací dveře, které oddělovaly hlavní sál od sousedního salonku. Umakart ze 70. let skrýval také původní oválný stůl sálu 201. Stoly, židle a také třeba osvětlení nahradily repliky vyrobené podle původních Winterových návrhů. Od loňského července je radnice národní kulturní památkou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články