Do jabloneckého kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova se vrátily varhany

Vložil
ČTK
07.06.2022 17:55
Jablonec nad Nisou

Josef Zasche


Jablonec nad Nisou – Do jabloneckého kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova se vrá- tily varhany, zrestaurovala je rodinná firma Hermann Eule Orgelbau z němec- kého Budyšína, který je partnerským městem Jablonce. Vše ale zkomplikoval koronavirus, který práce prodloužil. Veřejnost varhany uslyší na začátku září, kdy je znovu vysvětí, řekla dnes ČTK Irena Kreiselová předsedkyně Nadačního fondu Jablonecké varhany, který na opravu cenného nástroje sbírá peníze.


Varhany stejně jako samotný kostel navrhl jablonecký rodák architekt Josef Zasche a v roce 1932 je postavila firma Rieger-Kloss. Třímanuálový pneumatický nástroj se 43 hlavními rejstříky je vybaven 2862 píšťalami od několika centimetrů až po několikametrové. Opravu už varhany nutně potřebovaly, stroj uvnitř i konstrukční skříně byly už hodně napadené červotočem, byly tam i kusy, kde bylo možné prostrčit do dřeva prst. Obnova varhan přišla podle Kreiselové na zhruba 6,6 milionu korun.

Podle organologa Radka Rejška patří varhany kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ke zvukově nejbohatším nástrojům v litoměřické diecézi, jejich návratu na kůr předcházely složité manévry. Podle Jiřího Kreisela z nadačního fondu bylo nutné demontovat část lavic a také vstupní dveře, aby se do hlavní lodi dostal jeřáb. "Nejvíc jsme se zapotili u dveří, protože i po demontáži křídel měl jeřáb na každé straně jen jeden a půl až dva centimetry, takže to bylo opravdu natěsno," řekl Kreisel.

Nejtěžším kusem, který dnes jeřáb do 14metrové výše na kůr zvedal, byl hrací stůl, podle jeřábníka vážil bezmála 700 kilogramů. Nahoru jeřáb vyzvedl i měchy a největší dřevěné píšťaly. Ty kovové zůstaly po celou dobu opravy nástroje v kostele uschovány. "Ve firmě byly jen ty, které byly napadené červotočem, ty kovové se budou čistit a opravovat na místě," řekl Kreisel. Teď se podle něj bude další dva měsíce pracovat na sestavení varhan. "Pak přijedou z Budyšína dva intonatéři, kteří musí nástroj sladit," dodal.

Na záchranu varhan vznikl před pěti lety nadační fond, který na nákladnou opravu sbírá peníze. Během dvou let se podařilo získat od drobných dárců díky populární adopci píšťal téměř dva miliony korun, další milion přidalo město Jablonec nad Nisou a půl milionu Liberecký kraj. Na obnovu varhan je stále podle Kreiselové možné přispět třeba prostřednictvím adopce píšťal. Bližší informace jsou na stránkách www.jabloneckevarhany.cz.
0 komentářů
přidat komentář

Související články