Zimní slunovrat v anglickém Stonehenge slavily tisíce lidí

Vložil
ČTK
22.12.2013 11:35
Velká Británie

Londýn

Londýn - Tisíce lidí se včera shromáždily ve světoznámém kultovním místě Stonehenge, aby tu oslavily den zimního slunovratu. Rozednění v nejkratší den na severní polokouli na prehistorickém místě v jižní Anglii sledovalo 3500 lidí, informovala podle serveru BBC organizace English Heritage.
    Starobylým kamenným kruhem, který vedle obdivovatelů tajemného monumentu přitahuje například samozvané kouzelníky či stoupence alternativního myšlení, se nesl zpěv a zvuk bubínků. Podle Kate Daviesové, která má památku v rámci organizace English Heritage na starosti, oslavu nenarušil ani vítr a déšť.
    Návštěvníků přijelo podstatně méně než na podobnou oslavu v den letního slunovratu, kdy se na starobylé místo dostaví i 30.000 lidí. Podle policie ale byla situace kvůli omezeným parkovacím plochám i tak nesnadná.
    "Nemůžeme používat pole (k parkování) jako při letním slunovratu," řekl podle BBC představitel místní policie Christian Laynge. "Jakmile tu je 5000 lidí, hotovo, musíme to uzavřít," sdělil také.
    Obrovský kamenný kruh, jehož původ a účel se zatím vědcům nepodařilo zcela objasnit, stojí na pláni u Salisbury asi 130 kilometrů jihozápadně od Londýna. Podle správkyně objektu Sary Luntové toho zbývá hodně k objevení, protože se zatím odkryla jen necelá polovina místa.
    Stonehenge, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, ročně přitahuje na milion návštěvníků. V místě tento týden otevřeli nové muzeum, které mapuje historii objektu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články