Vítězný projekt muzea umění v Remeši od Davida Chipperfielda

Zdroj
World Architecture News
Vložil
Petr Šmídek
09.06.2012 16:05
David Chipperfield

Na konci minulého roku vybrala komise z celkem 139 návrhů čtveřici architektů (X-TU Architects, Kengo Kuma et associates, Dominique Perrault Architecture a David Chipperfield Architects) a vyzvala je, aby dopracovali svoje projekty nového remešského muzea Musése des Baux-Arts, z nichž pak v březnu porotci vybrali vítěze, kterého v polovině května potvrdila také městská rada.
Muzeum, které dosud sídlilo ve starém opatství v blízkosti slavné gotické katedrály, již dlouho nepostačovalo svými kapacitami a návštěvníci mohli ve výstavních sálech spatřit pouhých 7,5% z celkových sbírek. Z toho důvodu se město rozhodlo muzeum přestěhovat do zeleného pásu na místě bývalých hradeb v historické čtvrti Boulingrin. Od Chipperfieldova návrhu se očekává, že vytvoří nepřehlédnutelnou dominantu odpovídající požadavkům muzea pro 21. století, ale zároveň v důstojné podobě vystaví archeologické vykopávky, které byly na budoucím staveništi odhaleny.
Chipperfieldův návrh Musée des Beaux-arts tvoří trojice vzájemně posunutých kvádrů se skloněnou střechou a průsvitnou fasádou. Muzeum má v městském prostředí působit jako „trojlodní objekt“ či „zářivý noční objekt“ ležící v místech římské městské brany Porte Mars. Fasáda spodní části muzea je tvořena obkladem z tenkých průsvitných mramorových desek a horní části tvoří dlaždice z recyklovaného bílého skla. Nad krytými archeologickými vykopávkami vedou dřevěné lávky do vstupního foyer. Depozitáře jsou umístěny ve dvou podzemních podlažích a samotné výstavní sály jsou pak v chronologickém sledu rozmístěny ve třech nadzemních patrech. Podélné výstavní haly jsou libovolně členitelné. Muzejní okruh je doplněn odpočinkovými místnostmi s výhledem na katedrálu a historické město. Převážná část výstavních sálů je opatřena přirozeným světlem: prosklenými stropy v nejvyšším podlaží rovnoměrně dopadá denní světlo a do spodních dvou pater pod ním přichází světlo z boku translucentní fasádou.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články