V Seville při renovaci baru objevili arabské lázně ze 12. století

Vložil
ČTK
25.02.2021 19:25
Španělsko

Sevilla

Sevilla – Dělníci při renovaci baru v histo- rickém centru Sevilly na jihu Španělska nečekaně objevili perfektně zachovalé arabské lázně (hammám) ze 12. století s nádherně vyzdobenými stěnami.


Hned na začátku prací dělníci v domě, kde je bar v maurském stylu, narazili na stropní světlík ve tvaru hvězdy. To, že objeví středověké arabské lázně, bylo "naprosto nečekané", řekl archeolog Álvaro Jiménez, který má na starosti dohled nad renovačními pracemi v sevillské památkové zóně.

Na stropě lázní bylo takových světlíků celkem 88, kromě tvaru hvězdy to byly také osmiúhelníky. Dochovaly se též místnosti, kde se návštěvníci lázní koupali ve studené vodě, v teplé vodě a kde se nahřívali v horku. Na stěnách jsou od stropu k podlaze geometrické ornamenty vyvedené načervenalou barvou. Lázně se dochovaly díky domu, že jistý architekt nad nimi začátkem 20. století vystavěl další dvě patra, v nichž byl hotel. "Mysleli jsme, že je architekt zničil, ale on je zachránil. To, co objevil, zachránil do budoucna," řekl Jiménez.

V současnosti je nad někdejšími lázněmi oblíbený bar Cervecería Giralda, pro návštěvníky se prý brzy znovu otevře. La Giralda je zvonice nedaleké katedrály, která v době nadvlády muslimů v této části Španělska sloužila jako minaret mešity.

Dynastie Almohadů dobyla Sevillu v roce 1147 a toto město bylo společně s nyní marockým Marrákešem metropolí jejich říše.
0 komentářů
přidat komentář