V Londýně začne rozsáhlá výstava o díle Adolfa Loose

Vložil
ČTK
22.02.2011 16:15
Velká Británie

Londýn

Adolf Loos

Londýn - V Královském institutu britských architektů (RIBA) v Londýně začne ve čtvrtek rozsáhlá výstava architekta Adolfa Loose. Expozice nazvaná Adolf Loos v českých zemích představí nejen návrhy, modely, nábytek a sklo, ale také unikátní dokumenty z jeho archivu, které dosud nebyly veřejně vystaveny.

    Kurátorka výstavy Mária Szadkowská vycházela z expozice o Loosovi v Muzeu hlavního města Prahy před dvěma lety. Zaměřuje se na dílo, které brněnský rodák Loos (1870-1933) realizoval v letech 1900 až 1933 v českých zemích.
    Hlavní galerie RIBA nabídne výběr Loosových návrhů rezidenčních domů, jako je známá Müllerova vila a dům pro Josefa Winternitze v Praze. Expozice v další galerii se zaměřuje na restaurování Müllerovy vily. Návštěvníci londýnské výstavy také uvidí nábytek z rodinného domu Jana Brummela v Plzni, sklo a další předměty z vily v Hrušovanech u Brna, z vily Konstandt v Olomouci a z Müllerovy vily, které ještě nebyly v Británii vystaveny.
    Vůbec poprvé budou vystaveny materiály ze sbírek RIBA, například fotografie Loosových budov v Rakousku a Francii a další dokumenty. Právě knihovna RIBA pomohla zachránit Loosův archiv, který byl v roce 1938 přenesen do Londýna a který je nyní ve Vídni.
    Výstava by měla být dobrým úvodem k dílu tohoto ohromujícího muže, napsal o expozici britský nedělník The Observer. V rozsáhlém článku o Loosovi zdůraznil jeho velký vliv na další architekty. Tvůrci jako Mies van der Rohe a Le Corbusier se od něj učili prostotě a uměřenému luxusu, uvedl list.
    Výstava, na které se podílí České centrum, bude v sídle RIBA v centru Londýna do 3. května. Doprovodí ji řada akcí, například diskuse s architekty Evou Jiřičnou a Ivanem Margoliem nebo ředitelkou knihovny RIBA Irenou Murray-Žantovskou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články