V Egyptě byly nalezeny dvě hrobky staré 4300 let

Vložil
ČTK
22.12.2008 19:10
Brno

Sakkára (Egypt) - Egyptští archeologové objevili hrobky dvou faraonových úředníků staré přes čtyři tisíce let. Prastaré hrobky byly nalezeny na hřbitově z doby faraona Venise poblíž Káhiry. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP.

    Jedna z hrobek patřila faraonovu dozorci na stavbách pyramid. Druhá byla určena pro úředníka, který zodpovídal za faraonovy zpěváky. Obsah obou hrobek, ozdobených hieroglyfy, byl již dávno vykraden.
    Přesto generální tajemník egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás věří, že průzkum hrobek přinese řadu poznatků o páté a šesté dynastii Staré říše. Také je přesvědčen o tom, že se v blízkosti nedávno objevených hrobek nachází rozlehlejší hřbitov.
    "Budeme ve vykopávkách pokračovat a v oblasti odhalíme další hrobky, které pomohou objasnit období páté a šesté dynastie," řekl Havás a dodal, že 70 procent starověkých egyptských památek je stále pohřbeno pod pískem.
    Šestá dynastie, která byla poznamenána boji uvnitř královské rodiny a úpadkem centralizované moci, je považována za poslední dynastii Staré říše (2613-2494 před naším letopočtem). Po ní postihl Egypt hladomor a řada společenských otřesů.
    Sakkára byla pohřebištěm vládců starobylého Memfisu. Leží necelých 20 kilometrů jižně od Káhiry a archeologické práce jsou zde vedeny šest měsíců.
0 komentářů
přidat komentář

Související články