V Bahrajnu začalo jednání výboru UNESCO, rozhodne i o Žatci

Vložil
ČTK
25.06.2018 10:55
foto: Karel Vavra

Manáma - V Bahrajnu dnes začalo jednání Výboru světového dědictví UNESCO, který bude rozhodovat o zapsání nových kulturních a přírodních památek na seznam světového dědictví. Na zasedání, která potrvá do 4. července, se rozhodne také o tom, zda se na prestižní seznam díky bohaté historii spojené s pěstováním chmele dostane české město Žatec.

Letos jsou na zápis nominovány tři desítky přírodních a kulturních památek. Kromě Žatce se o prestižní označení památka UNESCO uchází například i pohřebiště a památníky z první světové ve Francii a Belgii, historické jádro francouzského města Nimes, katedrála v německém Naumburgu, turecké archeologické naleziště Göbekli Tepe, soubor staveb ve viktoriánském stylu a stylu art deco v indické Bombaji či staré město indonéské metropole Jakarty.

Kromě zápisu nových památek by výbor měl na zasedání v Bahrajnu hodnotit také stav těch míst, která se na seznam dostala v minulosti. Vyškrtnuto by mohlo být historické centrum města Šachrisabz v Uzbekistánu, na seznam ohrožených památek by se mohl dostat národní park kolem keňského jezera Turkana či údolí, ve kterém leží nepálská metropole Káthmándú.

Nominace Žatce je postupně hodnocena už od roku 2017. Kromě něj se z Česka o zápis na seznam světového dědictví UNESCO uchází od počátku tohoto roku také Hornický region Krušnohoří. V druhé polovině roku chtějí nominační dokumentaci odevzdat také Slavné lázně Evropy, mezi něž se řadí mimo jiné Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně.

Česko má dosud na seznamu nemovitých památek UNESCO 12 zápisů. Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články