Žatec dál usiluje o zápis do UNESCO, rozhodnout by se mělo příští rok

Vložil
ČTK
16.09.2021 21:50
Louny


Žatec – Žatec na Lounsku dál usiluje o zápis na Seznam světového dědictví UNESCO. Město a jeho okolí navštívil na začátku září expert z Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS), aby posoudil připravenost nominace Žatce a krajiny žateckého chmele. Žatecká pracovní skupina nyní pracuje na doplňujících informacích, řekl místostarosta Jaroslav Špička. Doporučení ICOMOS je pod- kladem pro jednání Výboru pro světové dědictví, který zasedne příští rok v létě.


Expert z výboru ICOMOS se setkal s přípravnou skupinou, která zpracovává nominační dokumentaci, se zástupci chmelařských organizací, s vedením města i žateckými spolky. Navštívili území s chmelnicemi i chmelařské objekty.

"Museli jsme obhajovat management plánu z nominační dokumentace, záměry města i plány do budoucnosti. Dávali jsme dohromady územní plán i nárazníkové hranice. Komisaře zajímal například i osud chmelařských objektů, bývalých skladů i sušáren, které už nejsou pro zpracování chmele využívané," řekl místostarosta.

Město nyní čeká na vyhodnocení. "Po zpracování oficiální zprávy, kterou předloží expert výboru ICOMOS, obdrží i město případné doplňující dotazy. Ty budeme muset vypořádat a odevzdat do konce letošního roku. Tím pro nás celý proces zhodnocení končí a budeme čekat na verdikt," uvedl Špička.

Žatec usiluje o zápis na seznam UNESCO od roku 2014. O tři roky později doporučil městu výbor pro světové dědictví upravit nominační dokumentaci. Doporučil ji rozšířit o chmelařskou krajinu nebo o činnost Chmelařského institutu. Upravenou nominaci dokončila pracovní skupina loni. O zápise by se mělo rozhodovat příští rok na přelomu června a července.

Česká republika má na seznamu UNESCO zapsáno 16 památek a sedm zvyků. Letos byl seznam rozšířen o tři západočeská lázeňská města, Karlovy Vary, Františkovy a Mariánské Lázně, a o Jizerskohorské bučiny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články