V Abú Zabí postaví Přírodovědné muzeum podle projektu od Mecanoo

Vložil
Tisková zpráva
03.04.2022 00:15
Spojené arabské emiráty

Abu Dhabi

Mecanoo

V Abú Zabí byly představeny plány na vybudování Přírodovědného muzea, v němž budou vystaveny jedny z nejvzácnějších přírodovědných zázraků, které kdy byly na Zemi objeveny. Návštěvníci se vydají na cestu časem dlouhou 13,8 miliardy let, jejíž součástí bude i podnětný pohled na udržitelnou budoucnost naší planety. Nové muzeum má být dokončeno v roce 2025 a bude se nacházet v kulturní čtvrti Saadiyat (v překladu "ostrov štěstí"), která se etabluje jako jedno z předních světových kulturních center (v roce 2016 zde byla otevřena pobočka muzea Louvre od Jeana Nouvela, v roce 2025 bude otevřena pobočka Guggenheimova muzea od Franka Gehryho, v plánu je realizace Centra scénických umění od Zaha Hadid Architects a od roku 2021 se uprostřed celého areálu staví Zayedovo národní muzeum od Normana Fostera).

Přírodovědné muzeum, které se bude rozkládat na ploše větší než 35 000 m², navrhli nizozemští architekti ze studia Mecanoo. Každá část návrhu se odkazuje na přírodní geometrii, přičemž pětiúhelníkové tvary mají připomínat buněčné struktury. Důležitou roli v návrhu hraje také voda a vegetace, významné symboly života v poušti. Kromě výstavních prostor galerie bude muzeum obsahovat i prostory pro dočasné výstavy, příležitostné akce a divadelní sál.

Klenotem expozice přírodovědného muzea bude světoznámý "Stan" – obdivuhodný, z větší části zachovaný, 11,7 metru dlouhý Tyrannosaurus rex, který je jednou z nejlépe zachovaných a nejlépe prozkoumaných fosilií tohoto ikonického predátora z období pozdní křídy. Jakmile Stan získá nový domov v Přírodovědném muzeu v Abú Zabí, ocitne se tento 67 milionů let starý dinosaurus v péči nejlepších odborníků a může nadále přispívat ke vzdělávání a výzkumu a inspirovat další badatele.

Ke Stanovi se připojí i mimořádný nález Murchisonova meteoritu, který před více než 40 lety dopadl do Austrálie a poskytl vědcům cenné informace o rané sluneční soustavě. Meteorit obsahuje obrovské množství organických slouče- nin "hvězdného prachu" a také předsolární zrna, která vznikla před více než 7 miliardami let – dávno před vznikem naší současné sluneční soustavy – a poskytuje tak dávný pohled na samotné stavební kameny života.
0 komentářů
přidat komentář