Unikátní stavby Ieoh Ming Peie jsou rozesety po celém světě

Vložil
ČTK
17.05.2019 13:30
Ieoh Ming Pei

Washington/Praha - Americký architekt čínského původu Ieoh Ming Pei, který ve čtvrtek 16. května zemřel ve věku 102 let, patří mezi nejvýznamnější osobnosti svého oboru. Autor skleněné pyramidy u pařížského Louvru v roce 1983 dostal Pritzkerovu cenu, architektonickou obdobu Nobelovy ceny. Pro jeho stavby rozeseté po celém světě jsou typické strohé linie, využití kamene, betonu, skla a oceli a především hra se světlem a stínem. Proslulost získal například i budovou Čínské banky v Hongkongu a sídlem Rokenrolové síně slávy v americkém Clevelandu.


"Geometrie zůstává základní myšlenkou mé architektury," říkal o své práci Pei. Za svoji kariéru navrhl velké množství budov - od průmyslových mrakodrapů, univerzitních budov, bank, hotelů až po nízkorozpočtové domy, nemocnice, kostely či letecký terminál. K nejznámějším patří jeho muzea - východní křídlo Národní galerie ve Washingtonu, muzeum Mihó nedaleko Kjóta, muzeum v Bostonu, nové křídlo Německého historického muzea v Berlíně, lucemburské muzeum Mudam či katarské Muzeum islámského umění v Dauhá.

K jeho slavným budovám patří i hotel Four Seasons na 57. ulici v New Yorku, knihovna Johna Kennedyho v Bostonu nebo Národní centrum atmosférického výzkumu v Coloradu. Mezi jeho posledními prácemi je například Vědecké středisko v Macau či obytný dům Centurion Condominium na Manhattanu v New Yorku.

Pei se narodil 26. dubna 1917 v Kantonu do rodiny známého bankéře. Vyrostl v Šanghaji, v 18 letech se přestěhoval do USA, kde studoval architekturu na Pensylvánské univerzitě. Titul bakaláře architektury pak získal v roce 1940 na prestižním Massachusettském technickém institutu (MIT). Poté byl asistentem na Harvardově univerzitě. Od roku 1954 byl občanem USA, o rok později si v New Yorku založil svou první architektonickou firmu.

Patrně nejznámější zakázku získal Pei v roce 1983, a to rozšíření a modernizaci muzea v Louvru. Projekt inicioval i tehdejší francouzský prezident François Mitterrand. Peiův návrh na velkou vstupní pyramidu ze skla a oceli v sousedství starých budov byl šokující. Mitterrandovi se ale líbil a prosadil jej, i když s ním nesouhlasilo na 70 procent Francouzů. Nyní je pyramida jednou z dominant města.

Dalším známým a kontroverzním Peiovým projektem byla stavba 368 metrů vysokého mrakodrapu Čínské banky (Bank of China) v Hongkongu v letech 1982 až 1989. Číňané, kteří po navrácení území do své správy toužili po jasném zviditelnění, oslovili svého slavného rodáka. Ironií osudu je fakt, že Peiův otec byl bývalým manažerem této banky a bojovníkem proti komunistickému režimu. Pei zakázku přijal po dohodě s otcem s odůvodněním "uspokojení tužeb čínského lidu".

Pei byl od roku 1942 ženatý s Číňankou Eileen Loovou, která v USA rovněž studovala a jež zemřela v roce 2014. Měli spolu tři syny a dceru.
0 komentářů
přidat komentář

Související články