U Toronta mají také tančící dům, ale říkají mu Marilyn

Vložil
ČTK
19.08.2011 22:20
Kanada

Mississauga

Mississauga - Ti, kdo touží po nejmodernější architektuře oproštěné od rovných křivek a vzpírající se gravitaci, pravděpodobně zamíří na Blízký východ nebo do Číny. Málokdo by něco podobného hledal v kanadském městě Mississauga, i když se svými více než 730.000 obyvateli patří k šesti největším v zemi. Do šestapadesátiposchoďového věžáku, jemuž místní kvůli smyslným křivkám přezdívají Marilyn Monroe, se začali stěhovat první nájemníci a zájem byl ohromný, píše list The International Herald Tribune.
    Marilyn vznikla díky mezinárodní architektonické soutěži, která se konala přes šesti lety a kterou vypsala firma Fernbrook Cityzen. S návrhem Absolute tower zvítězil Číňan Ma Jen-sung s partnerem Čchün Tangem. Ve stavbě překypující křivkami je 428 bytových jednotek. Rozprodány byly tak rychle, že zadavatelská firma Číňana požádala o přídavek.
    Vedle Marilyn tak stojí padesátiposchoďový soused a v něm 433 bytů. I on uhýbá před vlastní osou, avšak ne tolik jako Marilyn, takže jí světlo ramp nijak neubírá.
    Oba domy jsou poslední z pěti bytových věží, které vznikly na hlavní křižovatce města, naproti nákupního střediska Square One, což je jedno z nejrozlehlejších nákupních míst v oblasti Toronta. První tři domy jsou mnohem konvenčnější a všech pět dohromady tvoří obytnou čtvrť zvanou Absolute World.
    Architekt Ma je rodilý Pekiňan, soutěž v roce 2005 objevil na internetu a do té doby o Mississauze nikdy neslyšel. Jelikož ale studoval na Yaleově univerzitě, věděl, jak vypadá běžné středně veliké severoamerické město. "Představil jsem si Mississaugu jako město směřující k tomu, stát se jednou něčím, jako je Chicago nebo Toronto, město s mnoha výškovými budovami," řekl.
    Když pak uvažoval, nezačal kreslit přímky, ale rozhodl se vytvořit něco měkčího a životu podobnějšího. "Říkal jsme si, že severoamerická města potřebují něco přirozenějšího, organičtějšího, lidštějšího," sdělil. Přízvisko Marilyn se mu moc zamlouvá, protože jeho stavbu odlišuje od jiných, přímkám vzdorujících budov ve světě. Na Maův vkus jsou stále hodně geometrické.
    Skutečnou analogií jeho stavby může být pražský Tančící dům, jemuž se pro křivky připomínající roztančený pár říká taky Ginger a Fred. Autory jsou americko-kanadský architekt Frank Gehry a Čech chorvatského původu Vlado Milunić.
    Díky nevypočitatelným křivkám vypadají Maovy domy v Mississauze vždy jinak, podle toho, z jakého úhlu se na ně díváte. Pro stavitele a inženýry byly velkou výzvou. "V Marilyn a jejím sousedovi je každé patro jiné. Bylo těžké to postavit a dosáhnout funkčnosti stavby," přiznává majitel poradenské firmy Sigmund Soudack.
    Podlahové desky jsou sice shodné, ale bylo potřeba je pootočit v nerůznějších úhlech. Nosné zdi musely být někde rozšířeny, jinde zeslabeny, podpůrné sloupy prodlouženy nebo zkráceny tak, aby dobře podpíraly každé z pater nad sebou.
    Nerovné vnější zdi nedovolily stavbařům použít vnějších zdviží, takže si museli navrhnout vlastní vnitřní výtah. "Ani jeden ze 428 bytů v Marilyn není shodný s jiným," tvrdí Anthony Pignetti, náměstek ředitele stavební firmy Dominus Construction Group, která Absolute towers stavěla.
    Každé poschodí je zcela obkrouženo balkony. Všechny bylo třeba určitým způsobem oddělit od hlavní podlahové desky, aby z bytů neodváděly teplo, nebo zase zchlazený vzduch. Inženýři to vyřešili navržením jakýchsi teplotních brzd. Hlavní inženýr ze Soudackovy firmy Yury Gelman říká, že se na to návrháři pokusí získat patent.
    Absolutní svět přišel na 450 milionů kanadských dolarů (8,1 miliardy korun) a víc než polovina byla použita na stavbu dvou zaoblených věží. Do Marilyn se stěhují první obyvatelé, obydlování do nižšího souseda začne na podzim.
    Skoro všechny byty v Marilyn se prý prodaly v červnu 2006 do 24 hodin, byty v sousední budově pak byly rozprodány v několika týdnech. V obou se prodávalo za cenu jen o trochu vyšší, než je běžná v Torontu a okolí, v přepočtu zhruba za 80.000 korun za metr čtvereční. Hodně kupců je z oblasti Toronta, dost velký počet jsou ale také cizinci z Blízkého východu a Asie.
0 komentářů
přidat komentář