Skončila rekonstrukce střechy Velkého bazaru v Istanbulu

Vložil
ČTK
27.05.2019 08:05

Istanbul - Po dvou letech byla dokončena renovace střech Velkého bazaru v Istanbulu. Informovala o tom agentura ANSA s odvoláním na předsedu nadace, která nejnavštěvovanější krytý trh na světě spravuje. Stav střechy se podle nadace zhoršil při natáčení úvodní scény filmu Skyfall z roku 2012, v níž James Bond na motorce po střechách zběsile pronásleduje nepřítele Jejího Veličenstva.


Rekonstrukce stála 30 milionů tureckých lir (114 milionů korun) a nadace k ní přikročila, aby se po dlouhém období, kdy komplex chátral, předešlo zřícení části střech a dalšímu poškození statiky. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních střech se hemžilo satelitními anténami, klimatizacemi a nádržemi na vodu, které sem majitelé krámků dávali bez povolení. Hrozilo také, že stavbu poškodí prosakování vody.

Velký bazar byl centrem obchodu za osmanské říše, která ovládala velkou část Blízkého východu a severní Afriky po šest století, než se zhroutila po první světové válce.

Stavba jednoho z největších a nejstarších tržišť na světě začala v roce 1455, dva roky po dobytí Konstantinopole Turky, za vlády sultána Mehmeta II. řečeného Dobyvatel.

Zastřešený labyrint šedesátky uliček denně navštíví kolem 300.000 lidí. Nachází se na historickém poloostrově turecké metropole, kde je rovněž Modrá mešita a bývalý chrám svaté Sofie. Obsahuje téměř 3000 obchodů zaměstnávajících přes 30.000 osob.
0 komentářů
přidat komentář

Související články