Rodinný dům u Ghentu od Graux & Baeyens

Ve sedmnáctitisícovém Destelbergen na předměstí belgického Ghentu vyrostl dům od dvojice místních architektů Koen Baeyens a Basile Graux. Relativně mladá rezidenční oblast se nachází v místech, kde původně stál středověký hrad. Ten však byl během druhé světové války zničen a dnes jej připomínají jen zbytky chráněného obvodového zdiva.
Návrh domu od Graux & Baeyens ustupuje od uliční čáry do zalesněného pozemku. Jednoduchá forma se sedlovou střechou je opláštěna měděnými plechy. Do relativně kompaktního objemu se noří dva klínové zářezy, které jsou podobně jako štítové stěny velkoformátově prosklené. Mírně rozehraná forma nemá jasnou přední nebo zadní část. Dům se rozměrnými okny otevírá do všech stran a těží z překrásných výhledů na vzrostlé stromy i historickou hradební zeď.
Dům se sedlovou střechou působí povědomě. Rozlámání a dvojice zářezů jsou však novotvarem, který společně s kovovým pláštěm brání ve splynutí s okolní rezidenční zástavbou. Měděné plechy navíc zůstaly bez jakéhokoliv ošetření, takže se výraz domu bude ještě měnit.
0 komentářů
přidat komentář