Rem Koolhaas slaví 66. narozeniny

Vložil
Petr Šmídek
17.11.2010 20:00
Rem Koolhaas

Ve státní svátek 17. listopadu, kdy si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii, má také narozeniny Rem Koolhaas, jeden z nejvýznamnějších architektů současnosti. Jeho mistrovská díla se již dostala do většiny učebnic a nemohou chybět ani při žádné přednášce o moderní architektuře.
Koolhaas přišel na svět do rodiny spisovatele během posledního roku druhé světové války v Němci zpustošeném Rotterdamu. Velkou část dětství a mládí však strávil s rodiči v Indonésii. Po návratu do nudně vybudovaného Rotterdamu se začal zabývat architekturou. Koolhaas si zprvu vydělával peníze na živobytí jako novinář a scénárista. Po studiu architektury na londýnské AA se zviditelnil knihou Deliriuos New York, která by dodnes neměla chybět v knihovně žádného moderního urbanisty. Koolhaas tehdy popisoval zdánlivý urbanistický chaos jako hodnotný prostor k životu a katalyzátor společenského vývoje. Knižní úspěch pomohl přilákat do jeho rotterdamské kanceláře OMA první klienty, kterým se však Koolhaasovy projekt většinou jevily jako příliš smělé. Úspěch se dostavil o mnoho let později. Dnes si investoři u Koolhaase podávají dveře, přesto se trochu obávají jeho umíněnosti a neústupnosti, pokud by se měly jeho stavby být více pohodlnější pro svoje uživatele. Koolhaas má stále dost chuti provokovat a svádět každodenní boj stejně jako na své oblíbené každodenní plavání.
Někteří z jeho obdivovatelů v něm vidí vizionáře prahnoucího po nedotknutelné kráse, oponenti mu vytýkají jeho sklon velikášství, Koolhaasovu povahu se však nejvýstižněji podařilo vystihnout americkému teoretikovi Charlesi Jencksovi, který napsal: „Rem má srdce, ale rozhodl se ho uložit k ledu.“

0 komentářů
přidat komentář

Související články