Reklamní magnát Saatchi proslul jako patron umění

Zdroj
Robert Míka
Vložil
ČTK
07.06.2013 22:55
Velká Británie

Londýn

Londýn - S bratrem založil světové reklamní impérium Saatchi&Saatchi, dlouhá léta jej ale zajímá i výtvarné umění. Někdejší autor volební kampaně pro Margaret Thatcherovou Charles Saatchi proslul jako patron umění, stál u počátků kariéry například kontroverzního umělce Damiena Hirsta. V roce 2010 Saatchi oznámil, že svoji galerii Saatchi, kterou v Londýně otevřel v roce 1985, věnuje Britům jako Muzeum současného umění. V neděli 9. června oslaví sedmdesátiny.
    Charles Saatchi si dlouhá léta budoval image tajemné postavy v pozadí. Nedával rozhovory, nerad se fotografoval. Vytvořila se kolem něj legenda všemocného muže, který díky penězům údajně řídí osudy nejlepších britských umělců, jejichž kariéry dokáže nastartovat, ale i zničit.
    Saatchi se narodil 9. června 1943 v Bagdádě v židovské rodině bohatého obchodníka s látkami. Když mu bylo šest let, rodina z Iráku uprchla před vlnou antisemitismu do Británie. Saatchi se původně snažil prorazit ve filmovém průmyslu, ale jeho scénáře neměly úspěch.
    V roce 1970 s bratrem Mauricem založil reklamní agenturu Saatchi&Saatchi, která se se svým agresivním stylem brzy proslavila. Vrchol kariéry agentury přišel na konci 70. let, kdy se jejím klientem stala tehdy opoziční Konzervativní strana. Pro její volební souboj s labouristy vymyslel Saatchi kampaň zaměřenou na kritiku protivníka. V Británii to byla tehdy první kampaň svého druhu a v roce 1979 měla firma podíl na vítězství Margaret Thatcherové a její strany ve volbách.
    Saatchi se ale také věnoval umění. Již od 60. let sbíral umění, nakupoval kupříkladu americké minimalistické umělce. V roce 1985 otevřel galerii zaměřenou na prezentaci svých sbírek. Později ale Saatchiho zaujaly provokující výtvory mladých umělců, třeba Damiena Hirsta, a Saatchi prodal většinu své minimalistické sbírky a přeorientoval se na současné britské umění. To nejen sbíral, ale i aktivně propagoval.
    V roce 1997 uspořádal putovní výstavu své sbírky nazvanou Sensation. A očekávání se vyplnilo. Při premiéře v Londýně vyvolal skandál obraz malíře Marcuse Harveye, který zobrazoval vražedkyni malých dětí Myru Hindleyovou. V roce 1999 v New Yorku zase tehdejší starosta Rudolph Giuliani hledal cestu, jak pobuřující přehlídku britského umění z moci úřední uzavřít.
    V roce 2003 Saatchi, který vymyslel i nové umělecké hnutí a pojmenoval ho neurotický realismus, otevřel v Londýně novou galerii s šokujícími exponáty: žralok ve formaldehydu, kráva rozřezaná na 12 kusů, uříznutá kravská hlava posetá mouchami či krysy slepené do koule.
    Kromě výstav Saatchi například zaštítil v televizi BBC soutěž pro mladé výtvarníky. Od roku 2003 je Saatchi manželem populární televizní kuchařky Nigelly Lawsonové, která je o 16 let mladší, předtím byl ženatý již dvakrát.
0 komentářů
přidat komentář