Putin otevřel v Petrohradu novou scénu Mariinského divadla

Vložil
ČTK
02.05.2013 21:55
Rusko

Petrohrad


Petrohrad - Nejznámější petrohradský rodák, prezident Vladimir Putin se dnes ve městě nad Něvou zúčastnil slavnostního otevření velkolepé nové scény Mariinského divadla. "To není prostě divadlo, ale kulturní centrum světové úrovně," prohlásil Putin po prohlídce stánku múz, jehož stavba trvala osm let a stála více než dvojnásobek původních nákladů - 21,6 miliard rublů (asi 13,5 miliardy korun).
    Novostavba, propojená můstkem přes vodní kanál se starou budovou, budí kontroverze nejen svou nákladností: milovníci starého Petrohradu ji prý neřeknou jinak než "krabice", "sklad" či "nákupní středisko".
zdroj: Diamond Schmitt Architects
    "Otevíráme druhou scénu, ale v podstatě je to nové divadlo," prohlásil Putin. Za vše lze podle něj vděčit "neutuchající energii" uměleckého šéfa Mariinského divadla Valerije Gergijeva. Fenomenální dirigent, kterého Putin ve středu vyznamenal staronovým titulem "hrdiny práce", právě dnes slaví své šedesátiny.
    Gergijev ještě před galakoncertem s účastí světových hvězd - ohlášen byl Plácido Domingo či Anna Netrebková - provedl Putina novostavbou, jejíž akustika se podle něj vyrovná světovým operním scénám. A hlediště pro dvě tisícovky diváků předčí i ruský parlament - tam totiž boxerský obr Nikolaj Valujev potřeboval jako nový poslanec speciální křeslo na míru, zatímco v "Mariince" spočine bez potíží. A křeslo si i Putin osobně vyzkoušel.
    Šéf správní rady divadla, exministr financí Alexej Kudrin dnes prozradil, že federální dotace letos stoupla na 25 milionů dolarů, tedy v přepočtu na bezmála půl miliardy korun.
    Ale po dokončení nové scény v Petrohradu a předchozí velké opravě moskevského Velkého divadla se má podle Putina napříště větší pozornost věnovat provinčním divadlům.
    Prezident se v Petrohradu podíval i do čerstvě opraveného domova pro přestárlé herce, kteří šéfovi státu podle médií se slzami v očích děkovali na příbytek. .
    Putin je u kormidla moci již 13 let, ale v prosinci 2011 jeho autoritou otřásla nebývalá protestní vlna, kdy desetitisíce Rusů vyšly na ulice dát nespokojenost s režimem. Putin, o pár měsíců později znovu zvolený do čela státu téměř dvěma třetinami hlasů, tehdy své odpůrce přirovnal ke stádu opic z Knihy džunglí Rudyarda Kiplinga.
    "Mám taky rád Kiplinga a přeji vám, abyste je srovnal, a vůbec štěstí, zdraví a úspěch," popřál prezidentovi jménem obyvatel domova zasloužilý umělec Igor Navološnikov, který na počest hosta zapěl také několik kupletů. Putin však odvětil, že předvolební kampaň je minulostí, a tak doufá, že Kipling bude vzpomínán jen v dobrém. A umělecké veterány, obávající se zdražení nájemného v opraveném domově, rozradostnil ujištěním, že domov si bere na svá bedra prezidentská kancelář.

0 komentářů
přidat komentář

Související články