Podivný osud Ceaušeskových "hladových cirkusů" v Bukurešti

Vložil
ČTK
25.01.2023 07:25
Rumunsko

Bukurešť

Bukurešť - Řada velkolepých staveb, zdánlivě postavených za účelem nakrmit obyvatelstvo Bukurešti, přežila kolaps komunismu. V rumunském hlavním městě nyní některé představují symboly volného trhu, píše na svém webu americká rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) o 11 budovách, které někteří místní obyvatelé během posledních let komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska hořce překřtili na "hladové cirkusy".


Stavby byly oficiálně označeny za Zemědělskoprůmyslová obchodní střediska. Měly představovat jediné kontaktní místo uspokojující potravinové potřeby obyvatel Bukurešti a měly poskytovat hotová jídla. Několik staveb mělo výrazné kupole, které lidem připomínaly cirkusová šapitó.

"Lidé - především ženy po skončení práce - se zde zastaví, aby si vyzvedly nádobu s jídlem, které si pak jednoduše odnesou domů, ohřejí a sní," říkal o státních distribučních centrech potravin Ceaušescu.

Jeden místní obyvatel vzpomínal, že státem provozovaná potravinová centra byla nabízena jako způsob, jak si ušetřit práci s vařením a nakupováním a "umožnit soudružkám, aby měly čas také na děti, rodinu, vzdělání, knihu a film“.

Pro rumunský stát byla hrstka gigantických potravinářských center způsobem, jak snížit náklady na distribuci potravin do tisíců jídelen na pracovištích a zvýšit kontrolu nad životy lidí.

To, co teoreticky mohlo znít lákavě "soudružkám" přetíženým prací a péčí o děti, se v praxi rychle proměnilo v katastrofu, protože středisky prostupovaly známé socialistické strasti v podobě nedostatku potravin a nekonečných front.

Ceaušescu v roce 1981, uprostřed neutuchající snahy splatit všechny zahraniční dluhy, uvalil na rumunský lid "racionální stravovací program", který lidem omezil příjem kalorií a zavedl příděly základních potravin. Lidé, kteří byli příliš zaneprázdnění na to, aby ráno stáli ve frontách na jídlo, dorazili odpoledne do jeskynních distribučních center potravin, která ale v tu dobu měla téměř prázdné pulty. Pojem "hladový cirkus" se brzy stal de facto názvem středisek.

Po krvavém svržení Ceaušeskova režimu v roce 1989 byla výstavba "hladových cirkusů" opuštěna a byly dokončeny pouze dvě stavby. Areály zůstaly opuštěné, dokud zahraniční investoři nezaznamenali jejich potenciál uprostřed ekonomického zmatku v Rumunsku 90. let.

V roce 1999 byl znovu otevřen bývalý "hladový cirkus" jako Bucharest Mall, první nákupní středisko v Rumunsku. Budova z komunistické éry posloužila jako jeho stavební jádro, ale byla masivně přestavěna. Zachovala si však skleněnou kupoli jako architektonický středobod.

Následovalo několik dalších nákupních center a další "hladové cirkusy" byly zničeny. Budova na bukurešťském předměstí Pantelimon se přeměnila v trh s levným oblečením z dovozu. Místo zde mají také dvě fitness centra a tělocvična bojových umění.

Jeden bývalý "hladový cirkus" poblíž bukurešťského náměstí Sjednocení má soukromého vlastníka. Ale zůstává nedokončeným hromotlukem, obývaným pouze nerudnými hlídači, kteří čelí zvědavcům nahlížejícím dovnitř. Nemovitost se měla stát dalším nákupním střediskem, ale v minulé dekádě prý došly developerům peníze.
0 komentářů
přidat komentář