Pobočka Louvru v Lens od SANAA je dokončena

Lens (Francie) - V severofrancouzském městě Lens dnes prezident François Hollande zahájil provoz pobočky pařížského muzea Louvre. Veřejnosti se otevře 12. prosince. Muzeum Louvre-Lens nabídne především mistrovská díla v podobě obrazů a soch zapůjčených z Paříže.
Moderní kulturní objekt ze skla a hliníku se skládá ze dvou hlavních galerií. V jedné budou pořádány dočasné expozice, první z nich přibližuje renesanční umění.
Druhá galerie je jádrem muzea a je věnována zhruba 200 zapůjčeným uměleckým předmětům z Louvru. Umožňuje porovnávat díla vytvořená ve stejné době, ale na jiných místech světa. Nabízí průřez tvorbou od antiky přes středověk po 19. století. Jsou zde například díla malířů Eugèna Delacroixe a Raphaëla. Louvre bude tamní expozici průběžně obměňovat výměnou některých děl.
Úřady vybraly pro první podobnou pobočku Louvru město Lens s 35.000 obyvateli, aby podpořily rozvoj této hornické oblasti, která se stále vzpamatovává z uzavření tamních dolů. Z Lens do Paříže je to hodina jízdy rychlovlakem TGV. Očekává se, že muzeum Lens-Louvre navštíví ročně až 700.000 lidí.
Novostavbu muzea navrhl japonský architektonický ateliér Sanaa, jehož zakladatelé Kazujo Sedžimová a Rjue Nišizawa získali v roce 2010 prestižní Pritzkerovu cenu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články