Po letech průtahů se v Hamburku v lednu otevře Labská filharmonie

Zdroj
Jakub Stříhavka
Vložil
ČTK
28.04.2016 11:40
Německo

Berlín

Herzog & de Meuron

Berlín - Labská filharmonie v Hamburku se po letech stavebních průtahů slavnostně otevře v lednu 2017. Zahraničním novinářům v Berlíně to řekl hamburský primátor Olaf Scholz. Tato budova se stane novou dominantou přístavního města a hamburští představitelé předpokládají, že se stane i turistickým magnetem. Jen v první polovině příštího roku by koncerty v Labské filharmonii mohlo navštívit až půl milionu lidí.

Stavba Labské filharmonie začala v roce 2007 a podle původních plánů měla být dokončena v roce 2010. Průtahy při stavbě a následný právní spor o povinnosti nést náklady ale vedly k mnohaletému zpoždění a po stavební stránce se budova dokončuje až v těchto dnech. Během následujících měsíců bude ještě nutné zajistit vybavení interiérů.

Se stavebními průtahy vzrostla také cena budovy. Celkové náklady dosáhly 865,6 milionu eur (23,4 miliardy Kč), z toho Hamburk zaplatil 789 milionů eur (21,3 miliardy Kč). Podle původního plánu měly být náklady zhruba 300 milionů eur (8,1 miliardy Kč) a město mělo hradit 272 milionů eur (7,4 miliardy Kč). Scholz dnes prohlásil, že zveřejňované odhady byly od počátku nereálné, protože hamburská radnice podcenila plánování a během stavby se objevilo mnoho problémů, na které nebyla připravena.

"Věřím, že nadšení z jedinečné architektury nakonec v lidech převáží nad dojmem předražené stavby," řekl Scholz s tím, že koncertní síně v Labské filharmonii vyvolávají v návštěvníkovi podobný dojem jako návštěva katedrály. "U veřejnosti by nám mohlo pomoct i to, že v Hamburku je dostupné bydlení, je dost míst ve školkách, univerzitní studium je zdarma. Proto se neobjevují tvrzení, že jsme kvůli Labské filharmonii museli omezovat sociální projekty," řekl.

"Jsem přesvědčen, že i kdybychom od počátku znali konečnou cenu, Labskou filharmonii bychom postavili. A kdyby radnice v minulosti pečlivěji plánovala, mohly být náklady i o třetinu nižší," podotkl primátor.

Budova filharmonie by se měla stát novou dominantou Hamburku a město ji chce využít i v reklamní kampani, aby přilákalo nové turisty. Už nyní podle Scholze zaznamenává Hamburk přes 13 milionů turistických noclehů ročně a jejich počet se zvyšuje každý rok o desetinu. "Věřím, že ve 20. letech budeme mít přes 20 milionů přenocování ročně a že k tomu pomůže i posílená image Hamburku jako města hudby," řekl Scholz.

K otevření Labské filharmonie 11. ledna 2017 se připravuje dvoutýdenní slavnost, během níž vystoupí v hanzovním městě symfonické orchestry z Hamburku, Chicaga i Vídně nebo berlínská industriální kapela Einstürzende Neubauten, která patří mezi nejpopulárnější německé skupiny. Po festivalu začne standardní provoz a Labská filharmonie bude nabízet hudbu z celého světa.

"Na zkrácenou sezonu 2016/2017, tedy na pět měsíců, plánujeme devět tematických hudebních festivalů. Budeme mít například pět dnů s newyorskými hudebními tělesy nebo hudební festival zaměřený na syrskou hudbu," řekl šéf filharmonie Christoph Lieben-Seutter. Dlouhodobé předplatné je podle něj v prodeji už nyní, vstupenky na jednotlivé koncerty začne filharmonie uvádět do prodeje v červnu.

Labská filharmonie nabídne 2100 míst ve velkém sálu a 550 míst v malém sálu. Budovu budou moci navštívit i lidé, které klasická hudba neoslovuje - ve výšce 37 metrů bude volně přístupná vyhlídková terasa s restauracemi obíhající celou Labskou filharmonii, která nabídne pohled na celý Hamburk. "Naším cílem je, aby každý Hamburčan a každý návštěvník města aspoň jednou do Labské filharmonie zavítal," řekl Scholz.

0 komentářů
přidat komentář

Související články