Petrohradské muzeum Ermitáž se pustí do obchodování s NFT

Vložil
ČTK
31.08.2021 21:45
Rusko

Petrohrad

Leonardo da Vinci: Madonna Litta (1490)
Petrohrad (Rusko) – Petrohradské muzeum Ermitáž se pustí do obchodování s digitál- ním uměním. Ve spolupráci s kryptomě- novou burzou Binance nabídne kupujícím čím dál populárnější unikátní tokeny (NFT) inspirované díly z jeho sbírek. Veřejný prodej začal dnes a potrvá do 7. září, uvedlo podle agentury AFP jedno z největších a nejznámějších muzeí na světě.


NFT je zkratka anglického non-fungible token, česky nezaměnitelný token, tedy nezaměnitelný elektronický klíč. Je to digitální dílo s certifikátem pravosti, které se teoreticky nedá zcizit. V posledních letech jejich popularita mezi sběrateli prudce stoupá, přičemž některé NFT se v aukcích prodaly i za několik milionů dolarů. Mohou to být buď jen digitálně vytvořená díla, nebo digitalizované verze skutečných děl. Je možné je darovat nebo s nimi obchodovat, ale není možné je pozměnit nebo rozmnožit.

Ermitáž tak nabídne k prodeji ve formě NFT obraz Madonna Litta od Leonarda da Vinciho z roku 1490, Juditu od Giorgioneho z roku 1504, Šeříkový keř Vincenta van Gogha z roku 1889, Zahradu v Montgeron z roku 1876 od Clauda Moneta nebo Kompozici VI Vasilije Kandinského. Aby jejich "tokenizované" verze byly skutečnými unikáty, ponesou podpis ředitele Ermitáže Michaila Borisoviče Piotrovského, zdůraznilo muzeum.

Cena každé digitální šarže začíná na 10.000 BUSD, což je kryptoměna, která sleduje kurz amerického dolaru. Platforma Binance NFT sdružuje umělce a sběratele, aby mohli obchodovat s nejžádanějšími NFT.

Petrohradská Ermitáž byla založena v roce 1764 a co do vystavených exponátů je největším muzeum na světě. V jejích zhruba 1000 sálech lze zhlédnout více než 60.000 děl a v depozitářích jich jsou další zhruba tři miliony.
0 komentářů
přidat komentář