Pařížské Rodinovo muzeum se po letech opět otevřelo veřejnosti

Vložil
ČTK
12.11.2015 20:45
Francie

Paříž

Paříž - Po více než tříleté rekonstrukci se dnes v centru Paříže opět veřejnosti otevřelo Rodinovo muzeum. Palác Biron z 18. století, v němž se díla známého francouzského sochaře Augusta Rodina od roku 1919 vystavují, sloužil umělci v posledních devíti letech jeho života jako ateliér a galerie.

Muzeum po úpravách za 16 milionů eur (přes 432 milionů Kč) má více výstavních ploch a nabízí navíc 200 Rodinových děl, která se od zahájení rekonstrukce zakoupila či převezla z jiných sbírek v zemi. Jádrem expozice jsou stále nejznámější Rodinovy sochy včetně Polibku nebo Myslitele.
"Restaurace muzea byly morální povinností," prohlásila francouzská ministryně kultury Fleur Pellerinová. Jednalo se o první rekonstrukci a modernizaci objektu od začátku 20. století.
Rodin, který se narodil v roce 1840 a zemřel v roce 1917, patřil k nejvýznamnějším sochařům své doby i světových dějin umění. Zaměřoval se zejména na lidské tělo, jehož znázorňováním usiloval o vyjádření duševních rozpoložení. Tím postavil základ modernímu sochařství, jež se odpoutalo od antiky, která do té doby nebyla překonána.
0 komentářů
přidat komentář