Kurátorkou 12. architektonického bienále v Benátkách je Kazuyo Sejima

Zdroj
La Biennale
Vložil
Petr Šmídek
12.11.2009 19:55
Kazuyo Sejima

Benátské bienále se vždy řadí mezi největší architektonické události roku. S každou další výstavou se rozrůstá program i počet účastníků. Poslední ročníky se pozlátko točilo především kolem architektonických hvězd. Jednou z mála zemí, která na benátském bienále dlouhodobě sklízí pozitivní ohlas, je Japonsko a jeho národní expozice.

V pondělí 9. listopadu 2009 prezident benátského bienále Paolo Baratta oznámil, že kurátorkou 12. bienále v roce 2010 bude japonská architektka Kazuyo Sejima, která již má s benátským bienále dlouholeté zkušenosti: v roce 2000 byla kurátorkou japonského pavilonu a v roce 2004 získala Zlatého lva za projekt Muzea současného umění v Kanazawa. Loňské expozice japonského pavilonu se zhostil Junya Ishigami, který před založení vlastní praxe působil čtyři roky v ateliéru SANAA vedeného dvojicí japonských architektů Sejima a Nishizawa.

Jako hlavní téma bienále Sejima předložila řadu spojujících protikladů: „uvnitř a venku, osobní a veřejný, program a forma, fyzický a virtuální … ale i umění a architektura, příroda a člověk. Možná se tento oxymorón (vtipný protimluv) může stát novým produktivním paradigmatem, možná mohou tyto dvojčlenné sloučeniny (binary) vést k dualitě, která bude schopná tyto hranice setřít. Jak může nečekaná vzájemná závislost neobvyklých prostorů vést společný/symbiotický dialog mezi sousedstvími (adjacencies). K tomu se řadí další oblast, která mě stejnou měrou zajímá: lidé v architektuře, lidská střetnutí jak ve veřejných tak i soukromých scénářích, jako strůjce ale také uživatel architektury. To je jeden z aspektů individuálního života ve výměně se společenstvím. Lze ho jednoduše pojmenovat jako 'Lidé potkávají se v architektuře'. V celku může být bienále novým a aktivním fórem pro prozentaci současnch idejí ale také pro intentivní zkoumání budov.“

Dvanáctý ročník Mezinárodní architektonické výstavy v Benátkách se bude konat od 29. srpna do 21. listopadu 2010. Info>

0 komentářů
přidat komentář

Související články