Kulturní centrum Stavrose Niarchose v Athénách od Renzo Piana

Zdroj
RPBW
Vložil
Petr Šmídek
17.12.2016 21:05
Renzo Piano

V přístavní čtvrti Kallithea ležícím čtyři kilometry jižně od Akropole bylo dokončeno významné kulturní centrum zahrnující v jediném objektu řeckou národní knihovnu a národní operu. Za financování celého projektu stojí nadace nesoucí jméno řeckého rejdaře Stavrose Spyrose Niarchose, který byl rovněž velkým filantropem a sběratelem umění. 
Projekt navrhl janovský rodák Renzo Piano, který rovněž ztvárnil park o rozloze 170 000 m² původně využívaný veslaři při pořádání olympijských her v Athénách v roce 2004.
Pianův projekt pomocí zvýšené pěší promenády znovu obnovuje přímé spojení města s mořským zálivem Faliro původně odděleného rušnou osmiproudovou dálnicí.
Mírně se svažující park je na jižním konci pozemku zakončen na střeše kulturního centra s panoramatickým výhledem na přístav i celé město. Střešní terasa, která se nachází 32 metrů okolním terénem, je krytá velkolepým baldachýnem hovícím 14 metrů nad ní. V umělém svahu se rovněž ukrývá vícepodlažní parkoviště. Do opery i knihovny se vstupuje ze společného lobby klenoucího na výšku šesti pater. Opera disponuje tradičním sálem pro 450 diváků a experimentálním sálem se 1400 místy. Knihovna není jen místem, kam se kompletně přestěhovala instituce založena již v roce 1832. Kromě 900 čtenářských míst, ale disponuje mediatékou, restaurátorským zázemím a vzdělávajícími programy.
S projektem, jehož kubatura je 4,5 násobek nedalekého Parthenonu, se započalo již v roce 2007 a byl na něj vyčleněn rozpočet 566 milionů euro. Nadace Stavrose Niarchose tuto stavbu předala řeckému státu k užívání v polovině minulého roku. Bylo to v době, kdy jiné veřejné instituce musely z důvodů finanční krize ukončit svůj provoz.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články