K úmrtí Marcela Meiliho

V pondělí 18. března 2019 zemřel ve věku 65 let curyšský architekt Marcel Meili, který jen o několik dní dříve obdržel Prix Meret Oppenheim pokládanou za nejvyšší švýcarské umělecké ocenění udělované Federálním kulturním úřadem. Slavnostního předání ceny se tak letos v červnu bude moci zúčastnit pouze Meiliho dlouholetý společník Markus Peter, s nímž vedl od konce 80. let v Curychu architektonický ateliér. Vedle úspěšné praxe se Meili rovněž věnoval publikování teoretických textů a pedagogické činnosti na své alma mater v rámci Studio Basel (společně s Jacquesem Herzogem a Rogerem Dienerem).
Marcel Meili se narodil v Küsnachtu ležícím na břehu Curyšského jezera. Po studiu na ETH u profesorů Alda Rossiho a Dolfa Schnebliho zůstal na Ústavu dějin a teorie architektury ETH jako vědecký spolupracovník, podílel se na řadě filmových projektů a přispíval do časopisu Hochparterre a novin Neue Zürcher Zeitung. Jako hostující docent vyučoval na Harvardu i Cambridgi a v letech 1987-99 vedl mezinárodní letní akademii v Berlíně. Od roku 1999 působil jako řádný profesor na curyšské ETH, kde se zabýval výzkumem nových forem výuky architektury.
Navíc byl společně se svými bratry Martinem a Danielem štědrým podporovatelem nakladatelství Scheidegger&Spiess nebo Park Books a kulturních institucí Houdini nebo Riff-Raff.
0 komentářů
přidat komentář

Související články