Emirát Dubaj slavnostně otevřel nejvyšší mrakodrap světa

Vložil
ČTK
04.01.2010 23:00
Příbram

Skidmore, Owings & Merrill

Dubaj - Emirát Dubaj dnes slavnostně otevřel nejvyšší mrakodrap světa. Doprovodnému programu, jenž zahrnoval tradiční arabské tance či přistání parašutistů, přihlížely tisíce obyvatel a turistů. Emirát oznámil, že mrakodrap měří 828 metrů. Současně uvedl, že budovu přejmenoval z Burdž Dubaj (Dubajská věž) na Burdž Chalífa podle prezidenta Spojených arabských emirátů šajcha Chalífy bin Zajda Nahajána. Ten je rovněž vládcem emirátu Abú Zabí, jenž pomohl Dubaji s problémy s dluhy.
    Ředitel developerské společnosti Emaar Properties Muhammad Alabbár dnes uvedl, že náklady na výstavbu mrakodrapu činily 1,5 miliardy USD (zhruba 27,4 miliardy Kč). Více než 90 procent nabízeného prostoru, který tvoří byty, kanceláře a další prostory, již podle firmy bylo prodáno.
    Práce na stavbě mrakodrapu začaly v roce 2004 a budova se otevírá 1325 dní od jejich zahájení. V době před krizí se některé apartmány v  nejvyšších patrech prodávaly za více než 1900 USD za čtverečnou stopu (0,09 metru čtverečního), nyní však může být cena až poloviční. Kromě luxusních apartmánů a kanceláří je součástí věže i hotel navržený italským návrhářem Giorgiem Armanim.
    Mrakodrap má 200 pater, z nich zhruba 165 je obyvatelných. Celková výška budovy není jediným rekordem mrakodrapu. Budova má rovněž nejvíce pater, nejvýše položené obydlené patro, bazén, restauraci a fontánu a nejvyšší výtah a také nejvýše položenou vyhlídkovou pozorovací plošinu, která se nachází na 124 poschodí. Je rovněž nejvyšší stavbou vůbec, když překonala i televizní stožár v Severní Dakotě.
    Společnost Emaar dnes poukázala také na vysokou bezpečnost nového mrakodrapu, který je podle ní díky posílené betonové konstrukci silnější než mrakodrapy s ocelovou kostrou. "Je mnohem robustnější. Letadlo by se do něj nemohlo zaříznout, jako tomu bylo u  ocelových sloupů Světového obchodního centra," uvedl projektový ředitel firmy Greg Sang, který tak připomněl teroristické útoky na Spojené státy ze září 2001.
    Otevření přichází v těžkých časech pro dubajskou ekonomiku. Ceny realit v novějších částech emirátu klesly za poslední rok o téměř polovinu a dubajskému emirátu musel pomoci sousední emirát Abú Zabí sérií půjček v celkovém objemu 25 miliard USD, protože některé státní firmy začaly mít problémy se splácením svých závazků.
    Firma Emaar je částečně vlastněna vládou, avšak nepatří mezi firmy, které musely žádat o státní pomoc. Společnost je největším developerem v  arabském světě s akciemi na burze. "Krize přicházejí a odcházejí," uvedl Alabbár. "Stavíme pro příští roky. Musíme mít naději a optimismus," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články